Partnerství mezi Šumperkem a Bad Hersfeldem trvá již 20 let

Na začátku byla snaha obou měst vytvořit podmínky pro porozumění a spolupráci v různých oblastech života. Právě „porozumění“ bylo motivací k vytvoření Společnosti česko-německého porozumění Šumperk- Jeseníky, jejíž současní členové se u příležitosti konání letošního Mezinárodního folklorního festivalu  sešli na svém výročním zasedání. Zároveň s nimi se setkali zástupci partnerských měst, aby si připomněli a zhodnotili uplynulých 20 let.

Během těchto let se navzájem navštívily tisíce lidí z obou stran a vznikla mnohá krásná přátelství. Můžeme jmenovat vzájemné návštěvy hasičů i turistů, každoroční účast šumperských běžců na oslavě Lullusfestu (v posledních letech stylem přijeli – viděli – zvítězili) a asi není nikdo, kdo by na vánočních trzích nezaznamenal badhersfeldský stánek s tradičními vánočními štolami. A protože budoucností každé společnosti je mládež, vznikla myšlenka propojit také žáky a studenty obou měst. Tak se na základě partnerské smlouvy mezi Gymnáziem Šumperk a Geistalschule Bad Hersfeld už popáté uskutečňuje týdenní výměnný pobyt studentů těchto škol.

Toto a spousta dalšího zaznělo při setkání všech účastníků. Společně pak zasadili stromek kaštanu jako výraz přátelství, spolupráce a porozumění nejen v minulosti, ale hlavně i do budoucnosti.

H.Záchová

zástupci města Šumperka a Bad Hersfeldu u kaštanu přátelství a porozumění