Čarovný les přivítal první návštěvníky

Město Šumperk v rámci projektu Čarodějnickou cyklotrasou po polsko-českém pohraničí - etapa II. slavnostně otevřelo Čarovný les, který se nachází v příměstském lese na cestě vedoucí k Tulince v prostoru mezi dvěma studánkami. V rámci slavnostního otevření Čarovného lesa byly návštěvníkům odhaleny dřevěné pohádkové sochy, které byly vytvořeny v květnu loňského roku českými i polskými sochaři. Kromě pohádkových soch, které lemují pěšinku směrem na Tulinku, zde byl připraven ve spolupráci se SVČ a ZpDVPP Doris bohatý program pro děti.

Jako novinku pro letní turistickou sezonu jsme si připravili atraktivitu pro děti i dospělé v podobě Čarovného lesa, který,  jak doufáme, bude příjemným zpestřením a také oblíbeným odpočinkovým místem pro návštěvníky lesa,“ sdělila mluvčí radnice Olga Hajduková. Na slavnostní odhalení Čarovného lesa se přišly podívat stovky dětí ze šumperských i okolních základních škol. Děti zde mohly obdivovat například čaroděje Dobroděje,  bludičku Tulinku, skřítka Kokeše a další sochy, které byly vytvořeny v loňském roce polskými i českými sochaři. U každé sochy pak byly připraveny úkoly, které děti musely splnit a za něž na ně na konci Čarovného lesa  čekala odměna.  

děti u skřítka KokešeV rámci projektu bude také na přelomu července a srpna vydána interaktivní brožurka zaměřená zejména na děti. „Brožurka bude obsahovat mapku s vyznačením Čarodějnické cyklotrasy, plánek Čarovného lesa a mnoho interaktivních úkolů, které si děti budou moci samy vyřešit. K dostání bude zdarma v šumperském infocentru a na stanovišti průvodců šumperské radnice,“ dodala Hajduková.

Čarodějnická cyklotrasa po polsko-českém pohraničí se stává ze dvou částí, polská část vede z Paczkówa přes Nysu a Glucholazy do Zlatých Hor, odkud pokračuje česká část do Jeseníku, Velkých Losin, Šumperka a končí v Mohelnici. Cyklotrasa je po celé své délce značená a jednotlivá její zastavení sledují místa, která jsou spjata s honem na domělé čarodějnice v 17. století. V r. 2010 byla v jejím rámci zřízena stálá expozice Čarodějnické procesy v Geschaderově domě v Šumperku jako jedno z jejích zastavení.

Projekt Čarodějnickou cyklotrasou po polsko-českém pohraničí - etapa II. je realizován ve spolupráci s Powiatem Nysa a Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu. Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF Evropské unie.

czpl3

slavnostní otevření Čarovného lesa