Mezinárodní duchovní vokální hudby startuje příští týden v Šumperku

Šumperské kostely budou hostit X. Mezinárodní festival duchovní vokální hudby, který proběhne od 26. do 29. května. Celkem šest sborů rozezní ve čtyřech dnech Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie a Farní kostel sv. Jana Křtitele. Další koncerty proběhnou v Bohdíkově, Zábřeze, Bludově, Šternberku a Olomouci.

„Jako každý festival chce i tento náš šumperský být časem hodů, ve kterém hudba osvěžuje ducha a duch promlouvá skrze tóny. Za dvacet let jsme si již zvykli, že tento sborový svátek není jen obdobím večerních koncertů, ale je proudem lidské otevřenosti v mnoha setkáních. Hody nemusejí být jen s přeplněnými stoly a džbány výborného vína. Hodovat můžeme i mezi slovy, ve stisku rukou, u prostého šálku kávy, v obyčejnostech, ve kterých dokážeme rozehřát i tu nejmrazivější duši,“  říká k festivalu jeden z hlavních pořadatelů Vít Rozehnal.

První festivalový večer zahájí ve čtvrtek 26. května v 19.30 hodin v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie pořádající sbor Schola od sv. Jana Křtitele pod vedením sbormistrů Aleny Havlíčkové a Víta Rozehnala. Své vystoupení zaměří na mariánskou úctu a na památku všech zemřelých. Ozdobou koncertu bude provedení Regina coeli  B. M. Černohorského. Sbor přednese i část Requiem Zdeňka Lukáše. Druhá půlka festivalového večera bude patřit sboru evropského formátu Chór Camerata  z polské Iławy v čele se sbormistrem Honorate Cybulou.

Druhý šumperský festivalový večer bude v pátek 27. května od 19.30 hodin patřit v klášterním kostele Jugendkantorei am Konstanzer Münster se sbormistrem Steffenem Schreyerem.  Mládežnický sbor katedrály v Kostnici se zaměřuje převážně na moderní severské autory.  Na programu budou i spirituály v úpravách mladých švédských skladatelů.

„Coro S. Lucia Di Magras v čele se sbormistrem Faustem Ceschim je zatím prvním zahraničním účastníkem, který již na našem festivalu zpíval. Před čtyřmi lety předvedl výkon, který zvedl ze sedaček všechny posluchače,“  doplňuje informace Rozehnal.

Sobotní závěrečný koncert otevře v klášterním kostele o půl osmé smíšený sbor Pražští pěvci se sbormistrem Stanislavem Mistrem, který je ověnčený mnohými cenami z mimoevropských soutěží. Druhá polovina koncertu bude patřit opět domácímu sboru. Motýli s Helenou Stojaníkovou a Tomášem Motýlem předvedou Pergolesiho Stabat mater.

Celým festivalem bude slovem provázet Mons. Martin Holík, katolický kněz, papežský kaplan, zakladatel a ředitel rádia Proglas. Festival bude korunovat v neděli 29. května slavnostní mše svatá za pěveckého doprovodu všech sborů. Mše začíná v devět hodin ve farním kostele sv. Jana Křtitele.