Město rozjíždí obnovu aleje

Do obnovy lipové aleje v ulici 17. listopadu se šumperská radnice pustí již o nadcházejícím víkendu. Stávající výsadbu, kterou tvoří lípy a kaštanovníky, nahradí v dubnu nové vzrostlé stromy.

Stromořadí, které je ve špatném zdravotním stavu, chtěla místní radnice obnovit s pomocí evropských peněz již na podzim roku 2008. Česká inspekce životního prostředí ovšem kácení dvěma správními řízeními dočasně zakázala a na definitivní stanovisko si muselo město počkat až do loňského prosince, kdy inspekce správní řízení zastavila. Radnice tak chce „generálku“ aleje zrealizovat v nejbližších měsících, nyní již ovšem na vlastní náklady. Prvním krokem je odstranění stávající výsadby, které proběhne o nadcházejícím víkendu. „Kácet se bude v sobotu 12. a v neděli 13. února v celé ulici 17. listopadu. Lidé tak musejí počítat se zákazem vjezdu, zátarasy a také s omezením pohybu i v části přilehlého parku,“ uvedl tajemník šumperské radnice Petr Holub a dodal, že část ulice 17. listopadu v úseku od hotelu Grand po Americkou ulici bude v sobotu dopoledne ještě otevřena, úderem třinácté hodiny se však celá uzavře. „Pokud to bude situace vyžadovat, je možné, že na určitou dobu nebude průjezdná ani Jeremenkova ulice,“ upozornil tajemník. Bezpečnost v celé lokalitě budou po oba dny zajišťovat kromě státní policie také městští strážníci a hasiči.

Na kácení stromů naváže odstranění pařezů a úprava podloží, v dubnu pak chce město vysadit v části od hotelu Grand po Jeremenkovu ulici šestadvacet lip s kuželovitou korunou, jejichž obvod kmene se bude pohybovat mezi třiceti a pětatřiceti centimetry. Stromy přitom budou pocházet z lokalit s obdobnými klimatickými podmínkami. „Součástí revitalizace aleje je i rekonstrukce veřejného osvětlení, rozmístění mobiliáře a samozřejmě obnova trávníku mezi stromy. To vše by mělo být hotovo do prázdnin. Kromě toho se počítá i s tím,
že nedaleko Vily Doris se vybudují podzemní kontejnery na papír, sklo a plast, na něž jsme získali dotaci z Evropské unie,“ podotkl Holub.

Dalších deset stromů, tentokráte již menších lip s kulovitou korunou, pak letos na podzim ozdobí alej v části od Jeremenkovy ulice po ulici Jesenickou. „Tato výsadba se zrealizuje v souladu s harmonogramem rekonstrukce přednádražního prostoru, na kterou jsme již obdrželi evropské peníze,“ upřesnil tajemník.

MgA. Kamil Navrátil, tiskový mluvčí