Koncert k výročí vzniku samostatné ČSR

V pondělí 26. října 2009 se od 19:30 hodin koná ve velkém sále šumperského Domu kultury koncert k výročí vzniku samostatného Československého státu. Koncert pořádá město Šumperk a Dům kultury Šumperk za finanční podpory Olomouckého kraje v rámci cyklu KLASIKA VIVA.

Moravská filharmonie Olomouc

MFO Reduta menší fotkaMoravská filharmonie patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v Olomouci, v historické metropoli Moravy. Toto starobylé a univerzitní město je významným vzdělanostním, kulturním a uměleckým střediskem celé střední Moravy. Při rozdělení České republiky do regionů se Olomouc stala centrem Olomouckého kraje.

V čele Moravské filharmonie stály významné osobnosti české hudební kultury, za jejím dirigentským pultem se střídali přední světoví dirigenti, např. O. Klemperer, A. Janson, Lord Yehudí Menuhin, V. Neumann, L. Pešek a další. Jejími hosty byli významní instrumentalisté, např. S. Richter, I. Oistrach. G. Kremer, S. Ishikawa, P. Fournier, D. Šafrán, A. Navarra, J, Suk, V. Hudeček, J. Carreras, A. Baltsa a mnoho dalších.

Za více než 60 let svého působení si Moravská filharmonie vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Orchestr věnuje pozornost velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století. Je samozřejmé, že Moravská filharmonie patří k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury - A. Dvořáka, B. Smetany, L. Janáčka a B. Martinů.

Moravská filharmonie intenzívně propaguje soudobou českou i světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí, že již premiérovala více než 250 novinek. V poslední době se Moravská filharmonie specializuje na CD nahrávky hudby soudobých autorů.

S velkým ohlasem vystupovala v převážné většině evropských států, do mnoha míst v zahraničí se vrací pro velký ohlas obecenstva i kritiky opakovaně téměř každý rok. Zúčastnila se významných mezinárodních hudebních festivalů, např. v Řecku, Německu, Španělsku, Francii, Itálii, Rakousku.

Moravská filharmonie je kulturní institucí, která se podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci. Je organizátorem a pořadatelem hudebního festivalu Dvořákova Olomouc a Mezinárodního varhanního festivalu. Oba zmíněné festivaly probíhají každoročně v památkově cenných a architektonicky významných olomouckých chrámech. Pravidelně pořádá i Mezinárodní dirigentské kurzy.

Petr Vronský - dirigent

Petr Vronsky2 menší fotkaPůvodně úspěšný houslista (vítěz soutěže Beethovenův Hradec 1964) začal svou dirigentskou dráhu v roce 1971 v plzeňské opeře, odkud přešel v roce 1974 do Ústí nad Labem jako šéf operního souboru. Pro jeho umělecký rozvoj byly důležité úspěchy v dirigentských soutěžích v Olomouci (1970), Besanconu (1971) a v Berlíně v soutěži H. von Karajana (1973). V roce 1978 se stal dirigentem a v letech 1983-1991 šéfdirigentem Státní filharmonie Brno, s níž hostoval v mnoha zemích Evropy, a v Japonsku. V letech 2002-2005 byl šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava, s níž absolvoval řadu zahraničních turné - Japonsko, Španělsko, Rakousko, SRN, Polsko, atd.

Od sezony 2005/2006 je čestným šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc a působí jako docent oboru dirigování na hudební fakultě pražské AMU. Pravidelně diriguje přední světové orchestry včetně Antverpského královského filharmonického orchestru, Berlínských symfoniků, Devlet Senfoni Orchestrasi Istanbul, Metropolitan Orchestra Tokyo, Filharmonického orchestru Rio de Janeiro, Mnichovského rozhlasového orchestru, Petrohradského filharmonického orchestru atd. Spolupracuje také s Českou filharmonií Praha, Pražským symfonickým orchestrem FOK, Symfonickým orchestrem českého rozhlasu a s operními scénami doma (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Janáčkova opera Brno, Divadlo J.K. Tyla Plzeň) i v zahraničí (Kammeroper Wien, Dance Theatre Haag).

Jeho repertoár zahrnuje přes dvě stě klasických, moderních, operních a symfonických děl. Je považován za všestranného dirigenta širokého záběru s mimořádným temperamentem a citem pro interpretaci.

Tomáš Jamník (1985)

Jamník menší fotkaJiž v devíti letech získal Tomáš Jamník druhou cenu na Heranově mezinárodní violoncellové soutěži a stejné ocenění obdržel i v letech 1996 a 1997. Dvakrát zvítězil v celostátní soutěži Prague Junior Note (1995 a 1999) a dostal zvláštní cenu poroty za interpretaci díla Davida Poppera a cenu Českého hudebního fondu za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů. V roce 2000 se úspěšně zúčastnil mezinárodní soutěže v rakouském Liezenu (2. cena) a národního kola rozhlasové soutěže Concertino Praga (1. cena).

Pro začátek jeho umělecké dráhy byla rozhodující spolupráce s Pražským studentským orchestrem pod vedením Mirko Škampy a taktovkou vynikajících dirigentů (např. Jakuba Hrůši či Marko Ivanoviće), díky které získal cenné zkušenosti jako sólista na evropských pódiích (Německo, Francie, Slovinsko, Portugalsko aj.).

Prvního výrazného úspěchu dosáhl v dubnu 2001, kdy se stal absolutním vítězem na mezinárodní Heranově violoncellové soutěži a současně obdržel několik dalších cen - Cenu Nadace Bohuslava Martinů, Cenu EMCY a Cenu Editio Bärenreiter. V následujícím roce získal první cenu na Soutěžní přehlídce konzervatoří 2002 v Teplicích. V roce 2003 se stal vítězem interpretační soutěže Nadace Bohuslava Martinů a současně získal Cenu za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů.

Jeho největším dosavadním úspěchem je titul laureáta 58. mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2006, na které získal 2. cenu (první nebyla udělena) i spoustu dalších ocenění (Cena Českého rozhlasu, Cena Olega Podgorného, Cena Nadace Gideona Kleina, Cena Nadace Pro Harmonia Mundi, Cena Nadace Život Umělce aj.).

Po úspěchu na Pražském jaru se Tomáš Jamník v následující sezóně představil na mnoha koncertních pódiích za doprovodu významných orchestrů (v Praze, Pardubicích, Zlíně, Karlových Varech, Plzni, německém Greizu, Reichenbachu a japonském Kyotu) či za doprovodu klavíristy Ivo Kahánka. Vrcholem byl recitál v Sukově síni na základě pozvání Českého spolku pro komorní hudbu, sólový recitál v německém Ludwigshafenu v BASF center a vystoupení na prestižním festivalu Pražské jaro 2007.

Často účinkuje na různých koncertech a festivalech u nás i v zahraničí a k účasti na svých mistrovských kurzech si ho vybrali např. Jiří Bárta, Heinrich Schiff či Gustav Rivinius. Byl třikrát pozván jako aktivní účastník na letní akademii v německém Kronbergu, kde studoval pod vedením Stevena Isserlise, Siegfrieda Palma či Young-Chang Cho.

V roce 2007 natočil společně s Ivo Kahánkem své debutové CD s díly Janáčka, Martinů a Kabeláče pro firmu Supraphon Music, které bylo kritikou označeno jako „český debut desetiletí“ (časopis Harmonie) a „jeden z nejlepších violoncellových recitálů v poslední době“ (portál Classicstoday). V témže roce mu hudební vydavatelství Supraphon Music nabídlo exkluzivní smlouvu dlouhodobějšího charakteru. Několikrát zrealizoval nahrávky pro Český rozhlas.

Kromě sólové dráhy se Tomáš Jamník věnuje komorní hře. Jako člen souboru Trio Concertino (Jan Fišer - housle, Ivo Kahánek - klavír) vyhrál v prosinci 2004 první cenu na soutěži Nadace Bohuslava Martinů. Mimo to získal tento soubor prestižní Cenu Českého spolku za rok 2006. Součástí ceny bylo přizvání k celovečernímu vystoupení v Dvořákově síni pražského Rudolfina v roce 2008.

Tomáš Jamník začal hrát na violoncello v pěti letech u prof. Mirko Škampy, později pokračoval ve studiu na hudebním Gymnáziu Jana Nerudy v Praze pod společným vedením i Martina Škampy. Úspěšná studia na gymnáziu završil sólovým recitálem, při kterém provedl tři sonáty Bohuslava Martinů. Během bakalářského studia na Hudební fakultě Akademie múzických umění (HAMU) v Praze u prof. Josefa Chuchro získal v roce 2006 Cenu Josefa Hlávky, kterou uděluje Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových nejlepším studentům vysokých škol v České republice a v roce 2007 Cenu děkana HAMU za úspěšnou reprezentaci školy doma i v zahraničí.

V současné době pokračuje v magisterském studiu (hra na violoncello) u prof. Josefa Chuchro na HAMU v Praze a zároveň byl přijat na na vysokou školu v Berlíně (Univesität der Künste Berlin), kde studuje u prof. Jens Petera Maintze stejný obor.