Cestovní pasy budou mít dva biometrické údaje

Od 1. dubna 2009 se budou vydávat cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a se dvěma biometrickými údaji.

2009 03 12 pasy menší

Ing. Andrea Jahnová
Tisková mluvčí

Cestovní pasy „dostanou“ otisk prstu

K současným biometrickým prvkům v pasech se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji, jež se v Česku vydávají více než dva roky, se přesně za tři týdny připojí také otisky prstů. Žádosti o vydání elektronických pasů s „otiskem“ začnou městské úřadovny přijímat ve středu 1. dubna. Před tím se však pro veřejnost na několik dnů uzavřou, neboť novou technologii je třeba centrálně „sladit“. Stávající doklady bez biometrických údajů budou samozřejmě platit i po letošním dubnu, a to do doby vyznačené v cestovním pasu.

Zavedení otisků prstů do cestovních dokladů nařídila Evropská unie směrnicí z roku 2004. Česko poté přijalo příslušný zákon. Nové pasy obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip s biometrickými údaji tak vydávají obecní úřady obcí s rozšířenou působností již od září roku 2006. Čip ale zatím obsahuje jen podpis žadatele a digitální fotografii vypálenou laserem, takzvaným gravírováním, kdy je obraz uložen až ve druhé vrstvě stránky a prakticky ho nelze upravit. Poslední bezpečnostní prvek - otisk prstu přibude v elektronickém pasu letos v dubnu.

O cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji mohou požádat jak občané starší patnácti let, kteří za doklad s desetiletou platností zaplatí šest set korun, tak i osoby mladší. Těm vydá úřad za sto korun pas platný pět let. „Požádá-li občan o vydání cestovního pasu ve lhůtě kratší než třicet dnů, vyřídíme mu do patnácti dnů pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými prvky,“ vysvětluje Breitzetelová a připomíná, že pas vydaný v této zkrácené lhůtě platí pouze půl roku. Osoby mladší patnácti let přijde tento doklad na rovnou tisícovku, lidé od patnácti let nahoru si pak musejí nachystat patnáct set korun. „Pasy vydávané od září roku 2006 a rovněž staré pasy bez biometrických údajů platí i nadále, a to až do doby vyznačené v dokladu,“ zdůrazňuje vedoucí správního oddělení.

PhDr. Zuzana Kvapilová
Šumperský zpravodaj č. 5