Lukáš přivezl z mistrovství republiky pět medailí

Za reprezentaci města poděkoval starosta města Tomáš Spurný a místostarostka Marta Novotná šumperskému osmnáctiletému plavci Lukáši Čermákovi. Mladý sportovec si přivezl z mistrovství republiky pět medailí. Ze šesti startů se postavil na stupně vítězů hned pětkrát – dvakrát stanul na bronzovém stupínku a třikrát na stříbrném.

Medaile které zíslal Lukáš Čermák na mistrovství republikyLukáš ve svém životě nebojuje jen se soupeři v bazénu, ale i s mentálním hendikepem, trpí poruchou autistického spektra. Jeho úspěchy jsou velmi cenné, protože na mistrovství plavali taktéž závodníci z Ukrajiny bez mentálního handicapu a sluchově postižení.

Lukáš začal s plaváním ve svých deseti letech. Jako vzor měl svého bratra, který byl šikovný v nejrůznějších oblastech. Lukáš toužil také po slávě a potlesku. „Přemýšlela jsem tedy, co by pro něj bylo vhodné, protože prakticky v ničem nevynikal. Nakonec jsme se rozhodli, že zkusíme plavání,“ říká Lukášova maminka Lenka, která jej přivedla do týmu hendikepovaných sportovců v Ústí nad Orlicí.

Během prvního roku se Lukáš naučil plavat, po dvou letech se postavil poprvé na start závodu a ve třinácti letech již sbíral medaile na republikových mistrovstvích hendikepovaných plavců. Svými výkony se probojoval i na Evropské hry, které se konaly v Brně, a odvezl si dvě bronzové medaile.

Lukáš i jeho maminka věří, že je stále co zlepšovat a nevzdávají boj o místo v paralympijském týmu. „Poslední dva roky nemohl Lukáš kvůli opatření spojeným s kovidem prakticky vůbec trénovat. Určitě by mu pomohlo i to, kdyby natrénoval šipku. Zatím startuje přímo z bazénu, což je pro něj velký hendikep. Skokem z bloku soupeři získají několikametrový náskok, který pak Lukáš musí dohánět. Rezervy má i v obrátce,“ říká Lenka Čermáková.

Pomocnou ruku v tréninku Lukášovi hned nabídla místostarostka Marta Novotná, která trénuje šumperské plavce. 

Lukáš Čermák přebírá od starosty Tomáše Spurného malý dárek