Virtuální prohlídka Šumperka

Webové stránky města Šumperka byly obohaceny o panoramatické fotografie.

Návštěvníci webových stránek města Šumperka si nyní mohou vybraná místa ve městě prohlédnout pomocí panoramatických fotografií. Odkaz na fotografie je na úvodní stránce www.sumperk.cz - poslední odkaz pod levou hlavní nabídkou, případně v sekci Turistické informace. Návštěvník si může prohlédnout šest lokalit ve městě tak, jakoby stál na místě samém - může se rozhlédnout doleva i doprava, podívat se nahoru i dolů - otočit se kolem své vlastní osy - z tohoto důvodu jsou snímky nazývány 360° (panoramatickými) fotografiemi. Pohledy na fotografiích lze jednoduše ovládat pomocí myši (případně pomocí šipek na klávesnici), fotografie si lze tlačítky + a - přiblížit a oddálit, lze se podívat i směrem nahoru či k zemi, nechat samotnou aplikaci, aby fotografií otočila o 360° sama, prohlížet lze i v plném zobrazení přes celou obrazovku.

U ŘímankyPrvní fotografie zobrazuje náměstí Míru s budovou radnice a morovým sloupem. K vidění je i dům U Římanky - italský kupec s manželkou se přestěhovali do Šumperka, paní se ale velmi stýskalo po rodné Itálii, proto nechal kupec jako připomenutí rodné země vyrobit sochu Římanky a upevnit na dům. K tomuto domu se váže i historická událost z období čarodějnických procesů - bydlela zde Zuzana Prosingerová, obviněná žena, která jako jediná „oběť“ procesů byla propuštěna (údajně pro velmi ochotnou spolupráci s tribunálem).

Domy - virtual zoomI v dalších domech, které jsou na první panoramatické fotografii vidět, žily oběti čarodějnických procesů - Kašpar a Marie Sattlerovi s dcerou Alžbětou, manželka řezníka Andrease Reinholda Kristina. K vidění je i dům považovaný za první hotel, první zahraniční hosté zde byli ubytováni již v 16. stolení. (Více informací o čarodějnických procesech či historii města Šumperka se dozvíte v průvodcovaných okruzích, které provozuje město Šumperk - zde.)

Na druhé panoramatické fotografii je vyfocen kostel Zvěstování Panny Marie, bývalý klášter - dnes Střední zdravotnická škola, nový park, Saxinger (bývalé kino Svět), zahradní klasicistní altánek (altán byl součástí zahrady okolo paláce rodiny Oberleithnerů).

Třetí fotografie vyobrazuje za kašnou se sovou budovu, ve které sídlí Vlastivědné muzeum v Šumperku, dále Sady 1. máje a vstup do pěší zóny na Hlavní třídě.

Také na další, v pořadí čtvrté, fotografii je pohled na Hlavní třídu - od budovy divadla směrem k Sadům 1. Máje i směrem k ulici Gen. Svobody. Krásně je vyfocena i budova divadla.

Obchodní akademie, Kostel českobratrské církve evangelické, vstup na Hlavní třídu, pohled do Sadů 1. máje, náměstí Svobody - pátá panoramatická fotografie.

Na šesté panoramatické fotografii je nádherný rozhled po Sadech 1. máje, vyobrazeno je jezírko se sochou koně, za hledištěm letního divadla je vidět i Vila Doris.

Ing. Andrea Jahnová,
tisková mluvčí