Šumperský terminál získal prestižní ocenění

Město Šumperk si z Prahy přivezlo prestižní ocenění. S projektem Přestupní terminál Šumperk zvítězilo v celostátní soutěži Chytrá města 2021. Plastiku z ateliéru sklářky Venduly Prchalové převzali šumperští místostarostové Marta Novotná a Jakub Jirgl.

4 Šumperští místostrostové Marta Novotná a Jakub Jirgl„Autobusové nádraží uspělo v kategorii realizované projekty ve městech od 10 do 50 tisíc obyvatel. Těší nás, že Šumperk zabodoval. Díky tomu se veřejnost může seznámit se šumperským terminálem na výstavě v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl.

Do 5. ročníku soutěže se přihlásila více než stovka projektů. „Porota, která byla složená ze zástupců veřejné a státní správy, akademické obce a odborných institucí, měla velice náročnou3 Místostarosta Jakub Jirgl s právě získanou cenou v soutěži Chytrá města 2021 práci při výběru těch nejlepších,“ uvedl při slavnostním vyhlašování ředitel Smart City Innovations Institutu Petr Tomáš. Doplnil, že porota hodnotila podle čtyř pilířů, kterým byla viditelnost, udržitelnost, úspora a zapojení veřejnosti.

Realizace autobusového nádraží odstartovala v květnu 2019, první autobus z rekonstruovaného terminálu vyjel v lednu 2021. Projekt zahrnoval nejen rekonstrukci autobusového nádraží, ale i prostor přednádraží na protilehlé straně páteřní Jesenické ulice.

Na autobusovém nádraží v Šumperku, které po rekonstrukci patří k nejmodernějším v České republice, zastaví každý den 400 autobusů a využívá jej 8 tisíc cestujících denně. Na zastřešení nástupišť, výpravní budově i zastávce MHD jsou zelené střechy, akumulační nádrž zachycuje dešťovou vodu, která je využívána na zálivku, na nástupištích jsou vzrostlé stromy, tvůrci projektu využili také chytré technologie, které zajišťují komfort pro cestující, zároveň snižují světelný smog, hlučnost i emise.