Akce Ukliďme Česko vypukne 27. března

Organizátoři již znají termín populární akce Ukliďme Česko. Hlavním jarním úklidovým dnem bude sobota 27. března, na podzim se bude uklízet v sobotu 18. září. Zájemci se již nyní mohou do akce přihlásit ne webové stránce www.uklidmecesko.cz. Zde jsou také podrobné informace o akci.

Akci koordinuje Český svaz ochránců přírody a spolek Ukliďme Česko. „I přes trvající opatření proti pandemii Covid 19 jsou přípravy dalšího ročníku v plném proudu. Pokud to jen trochu půjde, proběhne letošní ročník tradiční formou. Pokud ne, jsou i jiné možnosti, jak zbavovat naši krajinu odpadků,“ uvádějí na svých webových stránkách organizátoři.

Loňský ročník pandemie značně omezila. Kvůli hygienickým opatřením musel být jarní úklidový den úplně zrušen.  Přesto se během roku 2020 podařilo zapojit do úklidů okolo 30 000 dobrovolníků a sebralo se téměř 300 tun odpadů. „Bohužel, odpadků v přírodě, zejména v turisticky hojně navštěvovaných místech, za poslední rok neuvěřitelně přibylo. Proto by se chtělo rychle vrátit na původní čísla, kdy v době nekoronavirové uklízelo až okolo 130 000 dobrovolníků,“ vyzývají pořadatelé.

Pokud se nebudou moci konat hromadné jarní uklízecí akce, organizátoři slibují, že pro veřejnost připraví řadu námětů, jak sbírat odpadky i při tradičních individuálních vycházkách, houbaření či sportování v přírodě.

pollution 3441119 1920