Měli jste covid? Darujte plazmu!

Nemocnice Šumperk hledá dárce plazmy, kteří se v minulosti nakazili koronavirem. Jejich plazma totiž může pomoci v léčbě covidových pacientů, jež jsou aktuálně ve vážném zdravotním stavu hospitalizováni právě v Nemocnici Šumperk. Celkem se nyní lékaři a zdravotníci šumperské nemocnice starají o čtyři desítky pacientů nakažených koronavirem.

„Prosíme všechny případné dárce plazmy, kteří se nedávno nakazili koronavirem a z nemoci se již úspěšně vyléčili, aby se nám ozvali. Při koronavirové infekci se totiž v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti novému koronaviru, který je původcem covid-19. Tyto protilátky v krvi vyléčeného zůstávají ještě dlouho po jeho uzdravení a nyní by nám významně mohli pomoci v léčbě vážně nemocných,“ vysvětlila primářka hemato-transfúzního oddělení Marie Urbánková.

odběr krveObecnými předpoklady pro dárcovství rekonvalescentní plazmy je věk od 18 do 60 let a celkově dobrý zdravotní stav. „Podmínkou také je, že dárce v minulosti nepřijal krev či plazmu jiného dárce formou transfuze. U žen není možné odebírat plazmu s protilátkami v případě, že již prodělaly graviditu a také pokud přijaly krev či plazmu formou transfuze,“ dodává primářka Urbánková.

Další podmínkou je, že z infekce covid-19 musí být dárce zcela uzdraven. To znamená, že jeho uzdravení zdravotníci potvrdili vyšetřením na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem.

Pokud dárce splní podmínky, další postup je stejný jako u běžného dárce. Krev dárce bude při odběru vyšetřena s cílem zjistit množství protilátek v krvi a v případě dobrého výsledku může být použita k léčbě pacienta s koronavirem a může mu třeba zachránit i život.

Potenciální dárci mohou v případě zájmu kontaktovat Nemocnici Šumperk, a to na telefonním čísle 800 500 005 nebo na mailové adrese hto@nemocnicesumperk.cz, kde získají další potřebné informace.