Klášterní slavnosti lákají na hvězdné hudebníky

Z plánovaných patnácti koncertů na devět musel program seškrtat hudební festival Klášterní hudební slavnosti, který se v srdci Jeseníků letos uskuteční již po čtrnácté. I přesto v nabídce zůstávají opravdové hvězdy a hudební lahůdky. Koncerty se uskuteční od července do září.

Příznivci klasiky se mohou těšit na vystoupení harfenistky Jany Bouškové, kytaristy Štěpána Raka či houslisty Pavla Šporcla. Temperamentní show slibuje houslista Jaroslav Svěcený a soubor Cigánski Diabli. Dvě kvarteta si přivezou hosty – Doležalovo kvarteto zahraje s hobojistkou Michaelou Hrabánkovou a Epoque Quartet s kytarovým duem Siempre Nuevo. Osvěžením bude nejen open air koncert dechového kvintetu Alinde Quintet na nádvoří zámku Velké Losiny, ale také vystoupení mladých umělců. Patří mezi ně laureátka soutěže Pražské jaro klarinetistka Anna Paulová s akordeonistou Jiřím Lukešem a trio Bardolino, které program 1. července zahájí.

Pavel Šporcl

„Koncerty zamíří na více míst - do klášterního kostela v Šumperku, kongresového sálu jesenických lázní, Tančírny v Račím údolí, Skleníku v zámku v Loučné nad Desnou, do dřevěného kostelíku v Maršíkově i Hudební haly v lázních Karlova Studánka,“ vyjmenoval organizátor festivalu Klášterní hudební slavnosti Roman Janků.

Boušková 2

Potvrdil, že organizační tým slavností je připraven řídit se v danou chvíli platnými předpisy pro pořádání kulturních akcí. Vstupenky si zájemci mohou zajistit předprodejích, buď online na www.goout.cz, nebo v informačních centrech v místech konání koncertů.

Svěcený a Diabli

„Uvažujeme o online přenosu vybraných koncertů zejména pro ty, kteří se z obavy o své zdraví za námi nevypraví. Nebude to ale zásadní složka programu. Přeci jen chceme zůstat živým festivalem s atmosférou, emocemi a jiskřením mezi jevištěm a hledištěm," říká ředitel Roman Janků. Záštitu nad festivalem opětovně převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, patronkou je harfistka Jana Boušková. Podrobný program Klášterních hudebních slavností najdete zde.

Štěpán Rak