Se svými blízkými se mohou vidět díky tabletu či mobilu

Doba je náročná, karanténa všechny nějak ovlivňuje. O to pak více pak seniory, kteří jsou závislí na pomoci druhých, jsou v pobytových centrech a kvůli zákazu návštěv se nemohou setkávat se svými blízkými. V domově důchodců U Sanatoria nebo na sociálním úseku Nemocnice Šumperk se však s rodinou mohou vidět alespoň na tabletu či prostřednictvím mobilu.

Karanténa na péči v domově nic nemění, u všech úkonů se snažíme s našimi lidičkami promluvit, alespoň slovem potěšit a přivést je na jiné myšlenky. Společné aktivity máme zakázané, takže se snažíme zajistit nějaké rozptýlení na pokojích,“ uvedl ředitel domova důchodců Jiří Gonda. Prozradil, že zpočátku se někteří obyvatelé domova báli personálu, který se musel obléknout do ochranných oděvů a používat brýle, rukavice či respirátory. „Pak jsme ochranné pomůcky převedli do komické podoby a dnes se jim vzájemně smějeme,“ doplnil Jiří Gonda. 

Uvedl, že největším problémem však byl stesk po rodině a blízkých. „Nad tím se nám však před několika dny také podařilo vyzrát. Obdrželi jsme tablety, které umožňují našim obyvatelům nejen svoji rodinu slyšet, ale i vidět. Nedokážete si představit tu radost, když se na obrazovce objevil syn, dcera nebo někdo jiný z rodiny, který chtěl potěšit srdce starouška,“ řekl ředitel Gonda, který moc děkuje dárcům za výjimečný počin ve výjimečné době.

Podobné řešení našli i pracovníci Ošetřovatelského a sociálního úseku Nemocnice Šumperk. Svým klientům umožňují kontakt prostřednictvím videohovoru. Rodinám, které se chtějí spojit se svým blízkým stačí, když si stáhnou aplikaci Messenger, přidají si do přítel Petr Nemspk (což je účet Nemocnice Šumperk a.s., ošetřovatelská a sociální lůžka) a domluví si čas hovoru na tel. 606 044 869. Videohovor pak může proběhnout kdykoliv v pracovní dny od 8.00 do 15.00.