Město rozkvétá i přes úsporná opatření

Dvořákovy sady, Štefánikova nebo ulice ČSA, to jsou lokality, kde rozkvetly trvalkové záhony. „Město nám kvete, i když se zeleně dotkla úsporná opatření,“ uvedla Jana Andrísková z oddělení komunálních služeb. 

Trvalkové záhony se tak objevily na trávníku u okresního soudu, ve špici mezi obchodní akademií a hotelem Grand a před panelovým domem s nebytovými prostory v ulici ČSA. „Chtěli jsme pokračovat v zakládání dalších, ale bohužel jsme tento krok museli kvůli úsporám odložit. Jsem ale velice ráda, že se nám podařilo realizovat rozkvetlou louku s trvalkami a letničkami ve Dvořákových sadech,“ vyjmenovala Jana Andrísková.   

Potvrdila, že právě Dvořákovy sady procházejí rozsáhlou revitalizací, která by měla být dokončena v letošním roce. Vedle květin zde přibude vodní prvek a poměrně rozsáhlá výsadba stromů „Tento park by měl být takovým vzorovým reprezentantem, co se týče nových trendů, včetně snahy o zadržování vláhy v půdě,“ uvedla odbornice na městskou zeleň.   

Úspory se podle ní v žádném případě nedotknou také náhradní výsadby. Půjde o zhruba sto kusů mladých stromků. Ty zamíří nejen do Dvořákových sadů, ale také například do ulice ČSA. „Zde jsme museli odstranit přestárlý nefunkční živý plot, který nahradí nová výsadba akátů žlutolistých,“ vysvětlila Jana Andrísková.

Pracovníci komunálních služeb pro novou výsadbu vybírali stromy, které si poradí nejen s klimatickou změnou, ale i s náročným městským provozem. Vybírají druhově rozmanité dřeviny s pyramidálními nebo štíhlými korunami, aby také v budoucnu nebránili silničnímu provozu. Ve městě tak přibudou akáty, různé druhy hlohu a jeřabin, habry, lípy i jehličnany, například jedle ojíněné, které dobře snášejí sucho i městské prostředí, pracovníci také dávají přednost stromům, které nejsou roubované, ale přirozeně rostlé.

Loni jsme nakoupili asi 150 kusů zavlažovacích vaků, které instalujeme u nových výsadeb, na kmeny instalujeme chráničky. Budeme se snažit, aby nově vysazené stromy měly veškerou péči, aby z nich opravdu vyrostly kvalitní dřeviny, které budou zdobit naše město desítky let,“ dodala Jana Andrísková.

Úsporná opatření se zatím nedotknou ani lesoparku Cihelna či přípravy hřiště a tůně v Čarovném lese. „Většinu prací jsme měli naplánovanou především na příští rok. Vše se ale bude odvíjet od toho, zda se nám podaří získat dotace a také v jaké kondici bude rozpočet města,“ dodal místostarosta Jakub Jirgl.