Šumperský dům kultury si i v nelehké době připomene 40. výročí svého založení

Oslavy čtyřicátin Domu kultury Šumperk, původně plánované na začátek května, se vzhledem k nouzovému stavu posouvají. Největší kulturní zařízení ve městě chce kvalitu plánovaného programu pro tento rok zachovat. Příznivci kultury mohou pomoci díky projektu Vstupenky na NIC.


V současné chvíli nově rozjíždíme spolupráci se sítí GoOut, která společně s Hanou Třeštíkovou nastartovala projekt Vstupenky na NIC,“ uvedl dramaturg Ondřej Procházka.

Smyslem a principem tohoto projektu je nabídnout divákům a podporovatelům kulturních institucí v jejich okolí možnost poskytnout dobrovolnou pomoc koupí imaginární vstupenky v různém cenovém rozpětí. Mohou tak podpořit jednotlivé kulturní instituce v současné nelehké situaci. 

Za šumperský dům kultury plánujeme případnou finanční podporu od našich příznivců využít k tomu, abychom na podzim mohli zrealizovat akce v kvalitě, tak jsme to před příchodem koronaviru plánovali. Každý den v této situaci sčítáme nemalé finanční ztráty,“ doplnila jeho jednatelka Hana Písková.

Kvůli nouzovému stavu se změnila i podoba oslav letošních čtyřicátin domu kultury. „Převážná část programu však byla naštěstí po úspěšné domluvě s jednotlivými interprety zachráněna a přesunuta na nové termíny.  Narozeninový koncert s Ondřejem Havelkou a Melody Makers proběhne nakonec v prosinci,“ uvedla produkční Michaela Horáková. 

V rámci náhradního programu využívá dům kultury sociální sítě. Kromě talk show Procházka karanténou natočila produkce i dvě krátká vystoupení mladé šumperské umělkyně Elišky Karáskové. „Jedno je už zveřejněno a druhé chystáme publikovat v den samotného výročí otevření domu kultury, tedy 7. května,“ uvedla produkční.

V současné době připravují zaměstnanci domu kultury retrospektivní výstavu DK40. Kromě fotografií bude její součástí i skulptura z historických předmětů, které již nemohou nadále sloužit svému účelu. Tvorby konceptuálního díla se ujala skupina mladých uměleckých nadšenců, která v tuto chvíli pracuje na myšlence celé sochy.