Města s dobrou adresou

Od 25.5 do 5.6.2015 představí město Šumperk v prostorách Vlastivědného muzea - Galerie mladých dvě putovní výstavy pod souhrnným názvem Města s dobrou adresou, o jejichž výrobu se postaralo Velvyslanectví Dánska v ČR. Vernisáž výstavy se uskuteční v pondělí 25. 5.2015 v 15:00 hodin v Galerii mladých.

Víme, že jízdní kola patří do města stejně jako veřejná doprava, pěší a automobily. Pohledem z trochu jiného úhlu by tyto výstavy měly nastartovat veřejnou diskusi o kvalitě života v našich městech, především v souvislosti s mobilitou. Co to vlastně je „dobrá adresa“? Jaká je cena veřejného prostoru? Co jsme ochotni udělat pro čistý vzduch? Jakou hodnotu má zdravé a bezpečné prostředí pro nás a naše děti? Chápeme tento pojem stejně jako Němci, Dánové či Angličané? A umíme ji v českých podmínkách vytvářet?

Obě výstavy byly představeny na stejnojmenné konferenci v Olomouci a k vidění budou až do konce roku 2015 v dalších velkých městech např. Přerov, Jihlava, Šumperk, Uherské Hradiště, Ostrava, Klatovy, Kladno, Kadaň.

Město Šumperk je členem celostátní, dobrovolné, nepolitické a nevládní organizace Asociace měst pro cyklisty, založené jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Asociace jsou obce, města, svazky a neziskové organizace. Činnost Asociace je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům spojených s městskou mobilitou a otázkami dopravy a kterým záleží na místech, kde žijeme. Asociace se také podílí na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření týkajících se oblasti městské mobility, chce být partner pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci.