Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město má zajištěné energie na rok 2024

energetika   ilustrační foto

Během letních měsíců se podařilo městu Šumperk zajistit energie na rok 2024. Obě komodity město dražilo společně s dalšími pěti obcemi na Českomoravské komoditní burze v Kladně. I díky tomu se podařilo vysoutěžit velice příznivé ceny.

„Na burzu jsme šli společně s Jeseníkem, Českou Vsí, Lošticemi, Ústím nad Orlicí a Mohelnicí,“ informovala radní pro energetiku a Smart City Valerie Hrubá.

Jako první se podařilo v červenci vysoutěžit plyn za 1 400 Kč/MWh, dodávat jej bude Pražská plynárenská. V srpnu pak město slavilo úspěch se silovou elektřinou, za nízké napětí zaplatí v příštím roce 3 570 Kč/MWh a za vysoké 3 800 Kč/MWh. Dodavatelem elektřiny bude v obou případech společnost Centropol Energy.

„Na rozdíl od letošního roku máme vysoutěžené obě důležité komodity na celý rok 2024 s pevně stanovenou cenou,“ doplnila Valerie Hrubá. Vysvětlila, že šest měst zastupoval na burze takzvaný dohodce, který sledoval každý den pohyb cen. „V případě plynu i elektřiny v nízkém napětí jsme tak mohli využít mírného poklesu cen, který byl způsoben dvoutýdenním deštivějším počasím v Evropě. Nyní již ceny opět stoupají,“ řekla radní.

Jen pro srovnání, cena silové elektřiny pro domácnosti dle aktuálních ceníků se pohybuje v rozmezí od 4 000 do 8 000 Kč/MWh bez DPH. Stát ceny energií pro letošní rok zastropoval u elektřiny na 5 000 Kč/MWh pro nízké napětí a u plynu pro odběr do 630 MWh je strop 2 500 Kč/MWh.

Město dražilo energie zároveň i pro své příspěvkové organizace, jako jsou například školská zařízení, kulturní instituce i obecně prospěšnou společnost Pontis.Vytvořeno 24.8.2023 14:14:34 | přečteno 1663x | singerova
load