Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vedení města hledá cesty, jak uspořit energie

energetika   ilustrační fotografie

Hledání úspor i alternativní zdroje energie, to je jeden z hlavních úkolů vedení města Šumperka. „Město intenzivně pracuje na tom, jak s energiemi úsporně hospodařit,“ uvedla radní pro energetiku a Smart City Valerie Hrubá. 

Město se v současné době intenzivně zabývá energetickým plánováním a zajištěním udržitelné energetiky města. Téma energetiky i modro-zelené energie je velmi aktuální, je součástí většiny strategických dokumentů státu, krajů, měst a tyto závazky jsou také zakomponovány do celé řady dotačních výzev, které se bude snažit využít i město Šumperk. „Na současnou situaci je třeba rychle a efektivně reagovat, jen tak městu můžeme ušetřit peníze za energie,“ uvedla Valerie Hrubá, pro kterou je prioritou hledání energeticky úsporných opatření. 

Město Šumperk získalo dotaci na zavádění systému hospodaření s energií a byl sestaven tým energetického managementu. Ten již provedl několik důležitých kroků. U vybraných objektů města byl zaveden samoodečet energií, v současné době se dokončuje aktualizace energetických auditů budov, připravena je směrnice pro organizace města a všechny zaměstnance.

V polovině loňského roku schválili zastupitelé vstup do Paktu starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky. Tímto krokem se město jako nový signatář zavázalo k naplňování cílů v oblasti klimatu a energetiky na svém území.

Město rovněž loni v červnu podalo žádost o dotaci z Národního programu Životní prostředí na zpracování Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima (tzv. SECAP), na organizaci klimatických dnů pro veřejnost a na vytvoření nového pracovního místa energetika. Ten by měl mimo jiné navrhovat úsporná řešení a dohlížet na jejich aplikování a dodržování. Prioritou města je rovněž informovanost obyvatel.

V současné době město vlastní třiasedmdesát budov, včetně škol, sportovišť, úřadoven, bytových domů a dalších staveb. Dle propočtů odborníků budou platby za energie mnohonásobně vyšší, což významně zasáhne i do rozpočtu města.

Vytvořeno 14.9.2022 7:09:15 | přečteno 3250x | singerova
load