Úvodní strana > Život ve městě > Pomoc Ukrajině
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Lidé mohou žádat o solidární příspěvek

Logo   solidární příspěvek

Lidé, kteří ubytovali ukrajinské uprchlíky, mohou požádat o příspěvek pro solidární domácnost. Obce, právnické osoby a živnostníci mohou o příspěvek požádat Olomoucký kraj, soukromí ubytovatelé Ministerstvo práce a sociálních věci ČR prostřednictvím aplikace.


JSEM OBEC/PRÁVNICKÁ OSOBA/ŽIVNOSTNÍK

Kdo má na příspěvek nárok?

Proplacení kompenzačního příspěvku se vztahuje na ubytování v zařízeních ve vlastnictví kraje, obcí nebo jimi zřízených nebo založených právnických osob, právnických osob a podnikajících fyzických osob. Na příspěvek mají nárok ubytovatelé, kteří bydlení lidem z Ukrajiny už poskytují i ti, kteří mají volné prostory a rádi by je teprve nabídli.

Co musím udělat pro získání příspěvku?

Musíte uzavřít smlouvu s Olomouckým krajem. Je nutné, abyste požadavek s veškerými údaji o ubytovacím zařízení (IČO, přesná adresa ubytování, počet ubytovaných) a informace, zda ubytovací zařízení bylo nahlášeno a evidováno Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU), případně zda byl o ubytovací kapacitě informován Olomoucký kraj nebo obec Šumperk, zaslali na e-mail: pomoc@olkraj.cz . S dalším postupem vás bude Olomoucký kraj kontaktovat zpravidla do 5 dnů.


JSEM FYZICKÁ OSOBA – soukromý ubytovatel (domácnost)

Jak mám o příspěvek žádat?

Od 11. dubna byla zpřístupněna aplikace davkyuk.mpsv.cz , přes kterou je možné si o příspěvek požádat.

Na jak vysoký příspěvek mám nárok?

Solidární příspěvek je ve výši 3 000 Kč na osobu ubytovanou v daném měsíci déle než 16 po sobě jdoucích dnů. Maximální příspěvek pro jednu domácnost je 12 000 Kč, tedy za 4 a více ubytovaných osob (včetně dětí). O příspěvek můžete zažádat měsíc zpětně, tedy v dubnu za březen.

Jak mám prokázat, že u mě Ukrajinci bydlí? Musím s nimi uzavřít nějakou smlouvu?

Není třeba uzavírat smlouvu. Do žádosti o příspěvek uveďte identifikaci ubytovaných osob, aby bylo možné ověřit oprávněnost čerpání příspěvku.

Musím příspěvek pro solidární domácnost danit?

Ne, tento příspěvek je osvobozen od daně z příjmu.

Další informace najdete v letáku v příloze:

informace k žádosti o solidární příspěvek

Leták   solidární příspěvek


Vytvořeno 6.4.2022 8:39:01 | přečteno 3771x | singerova
load