tel: +420 583 388 111
O souhlas s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu pro nezemědělské účely (kromě případů, kdy tohoto souhlasu není třeba) se žádá před vydáním územního rozhodnutí.
Žádost podává vlastník pozemku, stavebník se souhlasem vlastníka pozemku – tj. zpravidla ten, v jehož zájmu má být souhlas vydán, případně zplnomocněný zástupce.
Žádost o souhlas s odnětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu musí kromě náležitostí podle správního řádu obsahovat účel zamýšleného odnětí, vyhodnocení předpokládaných důsledků navrhovaného řešení na zemědělský půdní fond a zdůvodnění, proč je navrhované řešení z hlediska ochrany zemědělského půdního fondu, životního prostředí a ostatních zákonem chráněných veřejných zájmů nejvýhodnější. Pokud je předmětem odnětí pouze etapa celkového záměru, žadatel uvede jeho konečný předpokládaný rozsah, zejména celkové požadavky na zemědělskou půdu. K žádosti je dle § 9, odst. 6 zákona nutno připojit:
a) údaje katastru nemovitostí o pozemcích, jichž se navrhované odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu týká, s vyznačením vlastnických, popřípadě uživatelských vztahů k dotčeným pozemkům, a dále výměry parcel nebo jejich částí a zákres navrhovaného odnětí v kopii katastrální mapy, popřípadě doplněné orientačním zákresem parcel z dřívější pozemkové evidence
b) vyjádření vlastníka (popřípadě spoluvlastníka) zemědělské půdy, jejíž odnětí ze zemědělského půdního fondu se navrhuje, nebo jiné osoby, která je oprávněna tuto zemědělskou půdu užívat, nejedná-li se o žadatele, k navrhovanému odnětí
c) výpočet odvodů za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu včetně postupu výpočtu podle přílohy k tomuto zákonu a včetně vstupních údajů použitých pro výpočet, nejde-li o odnětí, při kterém se odvody nestanoví
d) plán rekultivace, má-li být půda po ukončení účelu odnětí vrácena do zemědělského půdního fondu nebo rekultivována zalesněním či zřízením vodní plochy
e) předběžnou bilanci skrývky kulturních vrstev půdy a návrh způsobu jejich hospodárného využití
f) vyhodnocení a návrh alternativ podle § 7 odst. 1 a 2 zákona
g) výsledky pedologického průzkumu (snímek půdního profilu - kopaná sonda s přiloženým metrem tak, aby byla zřetelná mocnost ornice a podorničí - minimálně jedna sonda na jedno BPEJ)
h) údaje o odvodnění a závlahách (doloženo vyjádřením Státního pozemkového úřadu, popřípadě podklady z územně plánovacích dokumentací nebo ze stránek http://meliorace.vumop.cz/)
i) údaje o protierozních opatřeních (doloženo vyjádřením Státního pozemkového úřadu, popřípadě podklady z územně plánovacích dokumentací)
j) zákres hranic bonitovaných půdně ekologických jednotek s vyznačením tříd ochrany (pouze v případě více BPEJ na pozemku)
k) informaci, v jakém následném řízení podle zvláštního právního předpisu má být souhlas s odnětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu podkladem
V případě stavby rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci je nutno uvést dle § 9 odst. 4 zákona, že pozemek přilehlý ke stavbě má napříště sloužit jako zahrada.
Pokud budou za odnětí zemědělské půdy předepsány odvody, je třeba přiložit uvedené podklady ve dvojím vyhotovení.
Správní poplatky za vydání souhlasu k odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu se nevybírají.
Osoba, které svědčí oprávnění k záměru, pro který byl vydán souhlas s odnětím zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu, je povinna za odňatou zemědělskou půdu zaplatit odvod (pokud se nejedná o případ, kdy se odvod nepředepisuje). O výši odvodů za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu rozhodne orgán ochrany zemědělského půdního fondu podle přílohy k zákonu o ochraně zemědělského půdního fondu po zahájení realizace záměru.
U všech případů jsou lhůty k vyřízení do 30 dnů, ve složitých případech do 60 dnů.
Datum poslední aktualizace: 22.10.2019