tel: +420 583 388 111
(§ 15a odst. 6 vodního zákona a § 104 odst. 1 písm. j) a k) stavebního zákona)
Udržovací práce, které by mohly negativně ovlivnit životní prostředí nebo stabilitu vodního díla, je jeho vlastník povinen ohlásit vodoprávnímu úřadu. Ohlášení podléhá i obnova vodních děl zničených živelní pohromou nebo havárií a vodohospodářské úpravy; zemní práce a změny terénu v přirozených korytech vodních toků a na pozemcích sousedících s nimi, jimiž se podstatně nemění přirozená koryta vodních toků, nevyžadují stavební povolení ani ohlášení.
Dle § 104 odst.1 písm. j) a k) stavebního zákona podléhají ohlášení vodoprávnímu úřadu, jako speciálnímu stavebnímu úřadu, stavební úpravy pro změny v užívání části stavby vodního díla, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled a nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí. Dle §106 stavebního zákona ohlášené stavební úpravy může stavebník provést pouze na základě písemného souhlasu vodoprávního úřadu.
Žadatelem je právnická nebo fyzická osoba, v jejíž prospěch má být souhlas vydán, případně jím zplnomocněný zástupce.
Jsou uvedeny v příslušném formuláři žádosti, ve vyhl. č.183/2018 Sb. v platném znění.
Vybírání správních poplatků se řídí zákonem č. 634/2004 Sb. o správních poplatcích, v platném znění (položka 18).
Lhůta pro sdělení vodoprávního úřadu, že proti obnovení nemá námitek. je 15 dnů; v této lhůtě může vodoprávní úřad ohlášenou obnovu nebo udržovací práce nebo vodohospodářské úpravy zakázat.
Datum poslední aktualizace: 8.3.2021