tel: +420 583 388 111
Jméno nebo příjmení lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti a v souladu s právními předpisy.
Občan České republiky, popřípadě zákonný zástupce nezletilého občana ČR. Cizinec, má-li povolen trvalý pobyt podle zvláštních právních předpisů.
Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu na jméno ženské, nebo naopak, žádá li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec společných rodičů. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je žadatel povinen předložit doklad vydaný znalcem. Dále jestliže by změna jména nebo příjmení byla v rozporu s potřebami a zájmy nezletilého.
Písemnou žádost, adresovanou matričnímu úřadu a příslušné doklady. Rodný, popřípadě oddací list žadatele nebo nezletilého dítěte, pravomocný rozsudek o rozvodu, jde-li o osoby rozvedené, úmrtní list, jde-li o osoby ovdovělé, doklad o místu trvalého pobytu, doklad o státním občanství, průkaz totožnosti. Jde-li o nezletilé dítě, navíc písemný souhlas druhého rodiče s úředně ověřeným podpisem, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas. Správní poplatek.
Správní poplatek 100,- Kč - při povolení změny příjmení hanlivého, směšného,zkomoleného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení. Správní poplatek 1000,- Kč - povolení změny jména nebo příjmení v ostatních případech.
Správní orgán rozhodne zpravidla do 30 dnů od zahájení řízení. Ve zvlášť složitých případech se připočítává další doba až 30 dnů.
Po nabytí právní moci rozhodnutí o změně jména nebo příjmení je třeba požádat na základě nově vydaného matričního dokladu o vydání nového občanského průkazu, cestovního dokladu, popř. průkazu o povolení k pobytu.
Datum poslední aktualizace: 27.12.2007