tel: +420 583 388 111
Příjmení se tvoří v souladu s pravidly české mluvnice. Na základě žádosti ženy nebo žádosti rodičů dítěte ženského pohlaví, lze za splnění určitých podmínek stanovených zákonem užívat příjmení v mužském tvaru.
Žena o jejíž příjmení se jedná. Rodiče (zákonní zástupci) za dítě ženského pohlaví.
Při zápisu uzavření manželství : Na základě žádosti ženy o užívání příjmení v mužském tvaru jde-li o: a) cizinku b) občanku, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině c) občanku, jejíž manžel je cizinec d) občanku, která je jiné než české národnosti. Při zápisu narození dítěte ženského pohlaví je-li dítě : a) cizincem b) občanem, který má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině c) občanem, jehož jeden z rodičů je cizincem d) občanem, který je jiné než české národnosti. Při zápisu úmrtí cizinky se uvede příjmení ženy v mužském tvaru, je-li jeho užívání prokázáno matričním dokladem nebo jinou veřejnou listinou. Podat žádost o užívání příjmení v mužském tvaru lze i tehdy, je-li již matriční událost v matriční knize zapsána.
a) žádost o uvedení příjmení v mužském tvaru b) doklad o trvalém pobytu v cizině,případně prohlášení o tomto pobytu c) doklad o státním občanství manžela, který je cizinec (např.cestovní pas nebo jiný doklad) d) prohlášení o příslušnosti k národnostní menšině e) průkaz totožnosti žadatele f) matriční doklad, byl-li již zápis proveden g) jde-li o nezletilou - písemný souhlas druhého rodiče s ověřeným podpisem h) písemný souhlas nezletilé osoby starší 15 let
Nejsou stanoveny.
Podání žádosti není časově omezeno. Žádost lez podat pouze jednou. Lhůta na vyřízení žádosti je 30 dnů od zahájení řízení.
Po vydání nového matričního dokladu - např. oddacího listu - požádat o nový občanský průkaz a další doklady.
Datum poslední aktualizace: 27.12.2007