Úvodní strana > Kalendář akcí
Filtrování akcí

Filtrování akcí

AUTORSKÉ ČTENÍ: PAVLA HORÁKOVÁ – Srdce Evropy

Pavla Horáková   Srdce Evropy
Místo konání:

MĚSTSKÁ KNIHOVNA T. G. MASARYKA ŠUMPERK 28. října 1 / 1280, Šumperk, 787 01, Zobrazit na mapě

Datum konání:
Charakter akce: Místní
Doporučeno pro: Akce pro zájemce všeho druhu
Typ akce: Autorské čtení
Tematická kategorie: Literatura - autorské čtení
Anotace: Milostný dopis Vídni, Praze a Brnu, hledání rodinných i širších kořenů, úvahy nad českou identitou a podstatou středoevropanství: to vše a mnoho jiného nabízí nový román Pavly Horákové Srdce Evropy, který je dialogem dvou vyprávěcích hlasů vzdálených od sebe dlouhá desetiletí.

Podrobný popis:

Z naší přítomnosti se ozývá učitelka Anežka, která se snaží najít své místo v životě i ve zmatené době, a přitom přemýšlí nad rukopisnými pamětmi moravské venkovanky Kateřiny, s níž ji pojí vzdálené rodinné pouto. Obě ženy spojuje také vztah k Vídni, svého času druhému největšímu českému městu. Kateřina v ní pobývala v roce 1912, kdy vrcholila sláva pyšné císařské metropole, a Anežka se v jejích stopách vydává v přelomovém roce 2020. Přitom zjišťuje, jak pevně provázané jsou dějiny českých zemí a Rakouska, objevuje skutečnosti, které nás v dějepise neučili, řeší svůj partnerský i profesní život, a jakoby mimoděk přichází na to, kým vlastně je ona sama.


Spisovatelka, literární překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Autorsky debutovala dětskou detektivní trilogií o Hrobařících. Spolu s Jiřím Kamenem sestavila dvě knižní kompozice věnované českým účastníkům 1. světové války, Přišel befel od císaře pána (2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (2018). V roce 2018 vydala novelu Johana (společně se Z. Dostálovou a A. Scheinostovou) a rovněž svůj první román pro dospělé Teorie podivnosti, jenž získal v roce 2019 cenu Magnesia Litera za prózu. V říjnu roku 2021 vyšel její druhý román pro dospělé Srdce Evropy.


Místo: Velký sál

Vstupné: 100 Kč


load