Zpět

DŮM ANDREASE KARGERA

Náměstí Míru 19

Šumperk

nám. Míru 19
Šumperk, 787 01
GPS: 49°57'56.516''N, 16°58'13.116''E

Dvoupatrový řadový dům s atikovým patrem a novorenesančním průčelím v minulosti obývala řada zajímavých šumperských osobností.

V 16. století patřil dům koželužskému mistru Andreasi Barelovi, po něm ho získal další bohatý koželužský mistr Andreas Karger. Karger působil jako městský písař a významně se zapsal do dějin Šumperka. V poslední třetině 16. století, v době velkého rozkvětu města, určoval výrazně zdejší život. Jeho nepřátelé ho dokonce osočovali ze spojení s ďáblem. 

Po bitvě na Bílé hoře tehdejší majitel domu Georg Rolandt jako protestant opustil město a dům koupila další výrazná osobnost té doby – Fridrich Hauk. Tento odchovanec olomouckých jezuitů byl evangelickými obyvateli Šumperka nazýván zlým duchem města. V roce 1604 se stal po nátlaku císaře za přispění kardinála Ditrichštejna purkmistrem, záhy poté byl svržen a obviněn z finančních podvodů a dokonce vraždy. Po Bílé hoře se opět dostal do čela města a poté se stal knížecím rychtářem. Zemřel v roce 1627. 

Z pozdějších majitelů stojí za pozornost Hans Honig, zakladatel šumperského muzea, který v domě na půdě na konci 19. století ukládal sbírkové předměty, než byly muzeu přiděleny prostory v přízemí bývalé klášterní budovy (dnešním Geschaderově domě). Současnou podobu získal dům při nadstavbě v letech 1886–87.

Fotogalerie

Náměstí Míru 19

Náměstí Míru 19

 
 
Náhled pro tisk
 
load