Zpět

ŠUMPERK

Město Šumperk, autor: Jan Barančík

Šumperk

GPS: 49°57'55.022''N, 16°58'14.189''E

Web: www.sumperk.cz

Město Šumperk se rozkládá v malebném údolí řeky Desné, chráněné od severu masívem jesenických hřebenů. Město je správním, politickým a hospodářským centrem severozápadní Moravy.

Město leží na 50° severní zeměpisné šířky a na 17° východní zeměpisné délky. Město Šumperk je jednou ze vstupních bran pohoří Jeseníky, které je členěno na Hrubý a Nízký Jeseník. Šumperk je právem označován za „Bránu Jeseníků“, protože leží na křižovatce cest, které vedou k nejvýznamnějším horským výchozím základnám – Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také k úpatí masivu Kralického Sněžníku.

Kulturní a společenské akce probíhají zejména v Domě kultury Šumperk, ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, v Divadle Šumperk, Kině Oko a v Městské knihovně. Regionální i mezinárodní význam má Geschaderův dům – Dům evropského setkávání, na jehož rekonstrukci se podílela i německá strana.

Historie

Šumperk byl založen ve 13. stol. jako správní centrum oblasti, kde se těžily drahé kovy. Postupně se jeho ekonomická síla začala opírat o řemesla, zejména textilní výrobu. Město bylo královským majetkem, často však zastavovaným nejpřednějším šlechtickým rodům. V 16. století se načas stal sídlem Žerotínů. V 17. stol. upadlo do lichtenštejnského poddanství, zažilo hrůzy třicetileté války, v roce 1669 zcela vyhořelo a deset let poté bylo poznamenáno čarodějnickými procesy, jimž padlo za oběť 25 lidí. Textilní průmysl přinesl městu v 19. stol. neobyčejný rozkvět. Na moderní podobě města se od 2. poloviny 19. století podíleli přední vídeňští architekti, jejichž díla nalezneme v nejrůznějších částech města. Pro svou výstavnost bylo tehdy město nazýváno Malou Vídní. Po druhé světové válce došlo k odsunu německých obyvatel města, kteří zde tvořili drtivou většinu. Po krátké stagnaci se město začalo opět rozvíjet. 

Nákladná obnova památek, obytných domů a ulic výrazně změnila v posledních letech zanedbanou historickou část Šumperka a vrátila sem plnohodnotný městský život. Šumperk se probudil do nové krásy. Jednou z nejdůležitějších historických památek města je bývalý klášterní kostel Zvěstování Panny Marie. Jeho celková rekonstrukce probíhala v letech 1990 až 2005 a dnes je tento objekt pýchou města. K nejvýznamnějším šumperským památkám patří také tzv. Geschaderův dům, kostel sv. Jana Křtitele, kostelík sv. Barbory, zbytky městských hradeb.

Akce

8.10.2022 9:00 - 16:00 NAŠÍ KRAJINOU - Turistika

Středisko volného času Doris Šumperk zve na Pěší výlet na Nový hrad s dětmi ve věku 7-12 let s hrami a poznáváním přírody.

8.10.2022 14:00 DRAKIÁDA - 13. ROČNÍK

Aeroklub Šumperk a Středisko volného času Doris zve všechny rodiče a hlavně dětí na přátelskou akci, a to na 13. ročník Drakiády.

26.10.2022 PŘIPOMÍNKA 104. VÝROČÍ VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKA

Ve středu 26. října 2022 si město Šumperk připomene 104. výročí vzniku samostatného československého státu.

Všechny akce
 

Fotogalerie

Město Šumperk, autor: Jan Barančík

Město Šumperk

pohled na město Šumperk
 
 
Náhled pro tisk
 
load