Zpět

MUZEUM SILNIC VE VIKÝŘOVICÍCH U ŠUMPERKA

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka

Šumpersko

Hraběšická 203
Vikýřovice, 788 13
GPS: 49°58'2.197''N, 16°59'59.315''E

Telefon: +420 583 211 688
E-mail: muzeumsilnic@ssok.cz
Web: www.muzeumsilnic.cz

Historické silniční stroje, mostní konstrukce různých materiálů a tvarů a v neposlední řadě i obsáhlá výstava díla sobotínských železáren, které byly v majetku rodu Kleinů. Ti se zasloužili o výstavbu železnic v celém mocnářství. To vše vás čeká v muzeu silnic.

Umístění muzea tak, jak napovídá jeho název, je ve Vikýřovicích, v historické lokalitě Krenišov, kde stál již v 16. století svobodný dvůr.

V rámci stálé expozice uvidíte vývoj silnic od nejstarších stezek po dnešní moderní silnice na území Čech, Moravy a Slezska.

Nahlédnete do těžké práce cestářů, a to doslova, neboť v interaktivní části expozice je k dispozici několik zajímavých dokumentů, nejstarší z roku 1928, které ukazují nesnadnou každodenní činnost silničářů.

Ve stálé expozici se dále nachází nespočet historických map, dokumentů, kronik, vzácných fotografií a starých dopravních značek. Výjimečná jsou zejména sbírka služebních a firemních odznaků a medailí, zrekonstruované silniční sáně, bryčka a originální čuba. Na několika precizních modelech uvidíte několik typů vozovek.

Nesmírně zajímavou součástí expozice je dobové panorama s výjevem ze života cestáře, společně s používaným nářadím např. již zapomenutou šutrovačkou.


Samostatnou kapitolou v rámci expozice Via est vita je oddělení v němž návštěvník pozná vývoj silničních mostů od nejstarších dob. I tuto část pro názornější představu doprovází fotografie a modely různých typů mostů.

Ve venkovní expozici lze zhlédnout zajímavé a dosud funkční mechanismy či ocelové příhradové mosty.

V roce 2013 byla otevřena další stálá muzejní expozice věnovaná životu a dílu bratří Kleinů.


Vstupné:
Dospělí: 50 Kč
Děti (6 – 15 let), senioři: 30 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí, 1 až 3 děti): 110 Kč
Rodinné pasy: 80 Kč
SeniorPas: 20 Kč


Otevírací doba

Út - So10:00 - 16:00
Jinou dobu návštěvy možno domluvit telefonicky nebo e-mailem.

Akce

1.10.2022 14:00 - 17:00 VOJENSKÉ ODPOLEDNE V MUZEU SILNIC

Muzeum silnice ve Vikýřovicích, členové Československé obce legionářské, Pěší rota aktivních záloh Armády ČR a krajské vojenské velitelství Olomouc zvou odpoledne s programem s vojenskou tématikou.

Všechny akce
 

Fotogalerie

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka

 
Expozice

Expozice

 
Panorama

Panorama

 
Muzeum silnic výstava

Muzeum silnic výstava

 
 
Náhled pro tisk
 
load