Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vysloužilé žárovky nepatří do směsného odpadu

Logo   odpadové hospodářství Šumperk

Kam s nefunkční žárovkou? Vysloužilé žárovky, zářivky a výbojky rozhodně nepatří do popelnice na směsný odpad. Může z nich totiž při rozbití unikat nebezpečné látky. Jde o nebezpečný odpad, který je třeba odborně zpracovat.

V průměrné domácnosti se nachází přibližně 14 světelných zdrojů. V posledních letech se postupně přechází na ekonomicky a ekologicky šetrnější druhy. Má to ale jeden háček: pokud žárovka dosvítí, nesmí skončit v běžném koši. „Důvodem jsou druhotné suroviny, které lze díky recyklaci znovu využít. Navíc zářivky, trubicové i kompaktní, obsahují malé množství jedovaté rtuti, kterou je třeba odborně zpracovat,“ informuje místostarosta Jakub Jirgl, v jehož gesci je životní prostředí a odpadové hospodářství.

Vysvětlil, že při špatném či neodborném zacházení a ve vyšších koncentracích totiž může rtuť ohrozit lidské zdraví a životní prostředí. Nejjednodušší je tedy vzít jakoukoliv vysloužilou žárovku a odevzdat ji v obchodě při nákupu nové.

Další možnost, jak správně naložit s nefunkčním světelným zdrojem, je odevzdat ho ve sběrném dvoře v Příčné nebo Anglické ulici. Obsluha sběrného dvora svítidla zdarma převezme a uloží do speciální sběrné nádoby, aby nedošlo k jejich rozbití. Zpětný odběr veškerých světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro město Šumperk zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který dodává sběrné nádoby a plně hradí také veškeré náklady na přepravu a recyklaci odevzdaného elektroodpadu.

„Díky EKOLAMPu ušetříme z obecního rozpočtu část prostředků, které bychom jinak museli použít na ekologickou likvidaci nebezpečného odpadu. Menší nepohodlí spojené se správnou likvidací žárovky, fénu, vysavače či jiného elektrozařízení nám vynahradí vědomí, že společně přispíváme k ochraně životního prostředí okolo nás,“ doplnil Jakub Jirgl.

Více se o nakládání s nefunkčními elektrozařízeními a dalších aktivitách společnosti EKOLAMP najdete na www.ekolamp.cz.

EKOLAPM ilustrační foto

Vytvořeno 12.7.2021 | přečteno 965x | singerova
load