Vedení města uctí hrdiny

red rose 320868 640

V Šumperku proběhnou vzpomínkové akce k výročí vzniku samostatného Československa 26. října, z důvodu aktuálních epidemiologických opatření se bohužel musí obejít bez přítomnosti veřejnosti.

V dopoledních hodinách proběhne setkání u pamětní desky pěšího pluku 13 na nám. Jana Zajíce, zde přítomní uctí památku obětí bitvy u Moravské Chrastové v roce 1938. Odpoledne vedení města položí květiny u busty Tomáše Garrigue Masaryka v ul. 28. října, kde si připomenou 102. výročí založení Československé republiky.

Večerní koncert Moravské filharmonie Olomouc kvůli současné epidemiologické situaci nebude moci s největší pravděpodobností proběhnout.

Co se stalo v Moravské Chrastové? V této obci žilo v roce 1938 zhruba třináct set obyvatel, z čehož bylo 800 Čechů a 500 Němců. Díky tomu Chrastová unikla zabrání Německem, protože podle Mnichovské dohody docházelo k záboru obcí s více než polovinou německého obyvatelstva. Tudíž se na tuto obci zmíněné pravidlo nevztahovalo.

Členům Sudetoněmecké strany však vadilo, že Chrastová zůstala součástí Československa, proto ji ozbrojení sudetoněmeční dobrovolníci v noci z 30. na 31. října obsadili. Většina československých jednotek v Moravské Chrastové byla zajata.

Kolem třetí hodiny ranní se o události dozvěděl velitel 13. pluku plukovník Karel Čejka. K dispozici měl pouze rotu doprovodných zbraní. Tyto jednotky vyrazily na místo incidentu kolem páté hodiny ranní. Nakonec se v devět hodin ocitla Moravská Chrastová opět v československých rukou. Na československé straně padli vojáci Antonín Černý, Bedřich Stuchlík, Alois Žatka a Tomáš Morávek.

Vytvořeno 16.10.2020 11:12:49 | přečteno 700x | singerova