Vánoční sbor letos s Rybovkou nevystoupí

Orchestr   ilustrační foto

Rybova mše letos v Šumperku nebude, její absence v klášterním kostele se tak protáhne na tři roky. Ruší se koncert, který byl naplánován na 25. prosince i všechny zkoušky, které mu měly předcházet.

„Snažili jsme se do poslední chvíle udržet naději na obnovení České vánoční mše Jana Jakuba Ryby v Šumperku, ale současná nepředvídatelná, a navíc stále se zhoršující situace není slučitelná s naším bohulibým záměrem,“ uvedl Roman Janků, který se měl chopit dirigentské taktovky Šumperského vánočního sboru a obnovit tak tradici Rybovy mše v Šumperku.

Zároveň ubezpečil všechny zpěváky a muzikanty, kteří se do tělesa přihlásili, že s nimi počítá pro příští rok. „Věřím, že bude líp a Rybovka 25. prosince 2022 rozezní klášterní kostel v Šumperku. Moc všem děkujeme za zájem se připojit. Uvidíme se za rok, snad v lepších časech,“ dodal Roman Janků.

Tradici vánočního provedení Rybovy mše v Šumperku založil tehdejší dirigent Scholy od sv. Jana Křtitele v Šumperku, dětský lékař Vít Rozehnal v roce 2004. Základ vánočního sboru tvořili jeho zpěváci, k nim se přidali bývalí členové místního špičkového dětského sboru Motýli Šumperk, učitelé hudební výchovy a další zkušení zpěváci. Mezi nimi byl například i tehdejší starosta Zdeněk Brož. Těleso Českou mší vánoční potěšilo nejen šumperské publikum, ale i okolí, koncertovalo také ve Vídni, Bruselu, Bad Hersfeldu či v Prievidzi.

Po dvouleté pauze způsobené nemocemi a koronavirem, předal Vít Rozehnal v letošním roce taktovku dirigentovi, hudebníkovi a manažerovi Romanu Janků. Šumperani jej znají především jako organizátora cyklů koncertů klasické hudby Klášterní hudební slavnosti a Klasika Viva.

Vytvořeno 1.12.2021 17:26:29 | přečteno 672x | singerova