Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

V Jiráskových sadech bude obnoveno pietní místo

Meteorologický altán v Jiráskových sadech.png

Pietní místo v Jiráskových sadech připomínající oběti 1. světové války se vrací na původní místo. Jeho slavnostní znovuodhalení proběhne za účasti vedení města a zástupců Armády ČR ve středu 27. září v 10 hodin.

Celá Evropa si připomíná 105 let od konce první světové války, v níž nalezlo smrt deset milionů vojáků. Rovněž Šumperk byl v letech 1914 až 1918 zasažen válečnými útrapami a jeho obyvatelé, příslušníci 13. zeměbraneckého pěšího pluku a 93. pěšího pluku, rukovali na mnohá bojiště. V bezpočtu polních hřbitovů bitevních plání byli pochováni 274 padlí vojáci a důstojníci obou pluků šumperské posádky.

Jejich hrdinství pozůstalí a spoluobčané uctili symbolickým památníkem, který byl vyhotoven podle návrhu architekta Georga Bergera a umístěn na čestném místě v městském parku (tehdy byl pojmenován Schillerpark). Odhalen byl 30. září 1923 a tvořil ho kamenný monolit vytěžený v městském lese. Po roce 1945 byl několikatunový blok památníku stržen, na místě rozlámán a některé jeho části byly odvezeny neznámo kam. Na místě zůstala jen změť původních kamenných podpěr, jež v současnosti tvoří jeho viditelné torzo. Místo a jeho význam pro Šumperk tak záměrně načas upadly do zapomnění.

Revitalizace Jiráskových sadů v roce 2015 toto významné místo zachovala a díky spolupráci žáků a učitelů zdejší „průmyslovky“ s městem bude „oživeno“ pamětní tabulkou. Zváni jsou všichni občané a zájemci o historii Šumperka.


Vytvořeno 19.9.2023 | přečteno 2248x | singerova
load