Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Uplynulo 98 let od narození Lubomíra Manďáka

Lubomír Manďák

Letos v září uplynulo 98 let od narození Lubomíra Manďáka (* 9. 9. 1923, + 23. 5. 1943). Narodil se v Jičíně, během mládí se však spolu s rodinou přestěhoval v letech 1934 – 1938 do Šumperka. Jeho otec byl důstojníkem, který sloužil v šumperské posádce. Nastoupil na šumperské gymnázium, které však bylo v roce 1938 po zabrání Sudet uzavřeno. Studium dokončil na Slovanském gymnáziu v Olomouci roku 1942.

Za války byl Manďák totálně nasazen na práci v říši, kde se podílel na sabotážních akcích. V prosinci 1942 byl zatčen. 23. května 1943 zemřel v koncentračním táboře Gross Rosen u Vratislavi. Bylo mu necelých 20 let. Jeho jméno je vyryto na pamětní desce u vchodu do šumperského gymnázia, v němž studoval. Čestným občanem Šumperka in memoriam byl jmenován 29. dubna 1946.


Vytvořeno 19.9.2021 | přečteno 1118x | singerova
load