Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Turisté se mohou vydat na pochod přes rozhledny

Rohledna na Háji

Pětadvacáté „narozeniny“ novodobé rozhledny na Háji, mohou milovníci turistiky oslavit Pochodem po šumperském psaníčku. Akce se uskuteční na sv. Václava, v úterý 28. září. Na trasu lze vyrazit nejen ze Šumperka, ale i z Bludova nebo Rapotína.

„V Bludově se startuje z rozhledny Brusná a to od 9:00 do 12:00 hodin. Kromě osmikilometrového okruhu po dětské naučné stezce se můžete vydat na trasu 10 km přes rozhlednu Háj až do cíle v restauraci Stará sokolovna v Šumperku,“ zve na akci předsedkyně šumperského Klubu českých turistů Zdeňka Daňková.

V Rapotíně bude start od 8:00 do 12:00 z Informačního centra. Pouze z tohoto místa lze na trase dlouhé 35 kilometrů absolvovat výstup na Bukovku, Brusnou i  Háj v jednom dni. Kratší osmikilometrová trasa pak vede po naučné stezce Bukovka, patnáctikilometrová pak přes Bukovku a vyhlídku Městské skály do cíle ve Staré sokolovně v Šumperku. 

V Šumperku se startuje tradičně ze SVČ Vila Doris od 7:00 do 10:00 hodin. V rámci startovného mohou zájemci zdarma vystoupat na radniční věž. Trasy 10 a 20 km vedou přes Háj, nejdelší trasa 35 km zavede na Bukovku a do cíle ve Staré Sokolovně.

V úterý 28. září bude rozhledna na Háji v rámci oslav svého výročí přístupná bezplatně.

Od 12 hodin proběhne setkání pamětníků a turistů, kteří se zasloužili o zpřístupňování rozhledny pro veřejnost. Ve 12:45 je na programu přednáška Pavla Adámka Je Háj Moravský Blaník?, poté bude od 13:00  zahájena výstava fotografií k akci „Od pólu k pólu“.

Rozhledna na Háji byla slavnostně otevřena 28. září 1996.  Je už v pořadí druhá. Ta první, postavená šumperskými Čechy za První republiky, v 50. letech minulého století bohužel vyhořela. O prosazení stavby současné rozhledny se zasloužil významný šumperský značkař Josef Janků (*2. 2. 1931, + 21. 3. 1996).  Jejího dokončení se již nedožil, vděční turisté mu týden po otevření odhalili ve vestibulu pamětní desku. 

Rozhledna na Háji, vyfoceno z dronu


Vytvořeno 25.9.2021 | přečteno 1296x | singerova
load