Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperský rodák Aleš Valenta vstoupil do Síně slávy

Aleš Valenta převzal plaketu a vstoupil do síně slávy

Akrobatický lyžař, olympijský vítěz a šumperský rodák Aleš Valenta byl před nedávnem v rámci vyhlašování Krále bílé stopy 2022 uveden do Síně slávy Svazu lyžařů České republiky. Stanul tak po boku sportovních velikánů jako je například Jiří Raška, Kateřina Neumannová, Pavel Ploc nebo Květa Jeriová-Pecková.

Jaké byly vaše začátky v akrobatickém lyžování a kdy přišly první úspěchy?

Když jsem začínal, tak bylo po České republice pár malých areálů, kde se skákalo do jezer nebo do řeky. Ovoce to přineslo celkem brzy. Začínal jsem v patnácti letech a v osmnácti letech už jsem jezdil Evropské poháry.

Kdy začala vaše mise skočit trojité salto s pěti vruty?

Hned jak skončilo Nagano. Tak jsem věděl, že chci skočit něco víc a posunout svou úroveň a výkonnost. Hned první tréninky v létě 1998 jsme na tom začali pracovat.

V Salt Lake City jste byl před svým závěrečným skokem na pátém místě. Pro poslední skok jste si vybral trojné salto s pěti vruty, tedy skok, který nikdo před vámi neskočil. Bylo to velké riziko?

Mně to bylo jedno. Jediné, co jsem řešil, tak bylo počasí. Kdyby tomu nepřálo počasí, tak zase tak velký blázen jsem nebyl, abych se chtěl nechat zranit. Ideální podmínky naštěstí byly a potom nebyl problém trojité salto s pěti vruty skočit.

Aleš Valenta a seznam Králů bíle stopy

Na jaký moment ve své kariéře kromě zlaté olympiády ještě rád vzpomínáte?

Živě si pamatuju na svoje první salto. Bylo to v létě, to mi bylo patnáct let. Byl to krásný pocit a velký úspěch, kdy se mi povedlo překonat ten strach a obavy. Ještě velmi rád vzpomínám na to, když jsem poprvé skočil trojité salto s pěti vruty na tréninku před Světovým pohárem ve Whistleru. To bych možná postavil i na stejnou úroveň jako tu olympiádu. Když jsem to skočil, všichni kluci se ke mně seběhli, začali mě objímat. To bylo nejvíc. Na olympiádě všichni věděli, že to budu skákat. Tam to nebylo zásadní překvapení.

Od roku 2013 moderujete na České televizi zábavný sportovní magazín pro děti Lvíčata. Co vás na tom projektu nejvíce baví?

Lvíčata jsou naše srdcovka, záměrně říkám naše, protože je to náš společný projekt s manželkou Elen Černou. Mám z toho strašnou radost, vždycky když jedeme natáčet a vidím to nadšení dětí, jak je baví sportování, jak se překonávají.

Čemu dalšímu se po skončení kariéry věnujete?

Mám hodně práce. Různé moderování, vedení Akrobat parku, do toho nějaké marketingové aktivity. Zároveň celkem nově působím i na Svazu lyžařů, kde vedu komisi Aerials.

Sleduje současnou scénu akrobatických skoků? Jsou tam nějaké výrazné rozdíly oproti vaší soutěžní éře?

Sleduju. Letos byla skvělá olympiáda, hodně závodníků skákalo trojité salto s pěti vruty. Oproti mým závodním časům jsou sportovci mnohem preciznější, rozhodně všichni skáčou čistěji.

 Aleš Valenta

Foto a text: Svaz lyžařů ČR/Czech Ski and Snowboard


Vytvořeno 4.7.2022 11:45:29 | přečteno 1556x | singerova
load