Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperané třídí dobře, existují však ještě rezervy

Odpad vysypyný z kontejneru z jedniho ze sídlišť

Více než polovina odpadu, který se v současné době nachází v nádobách na směsný odpad, by mohl najít další využití. Zjistil to průzkum obsahu kontejnerů, který město provedl ve spolupráci se společností Recovera Technický servis. 

Dotříďování směsného odpadu ve sběrném dvořeJiž deset komodit třídí obyvatelé Šumperku, město se pravidelně i díky odpovědnosti občanů umísťuje na předních příčkách v Olomouckém kraji. „Odpadové hospodářství je pro město Šumperk jedním z prioritních témat, a to z důvodu finančních úspor a ekologických přínosů,“ říká místostarosta Karel Hošek, v jehož gesci je odpadové hospodářství.

Informoval, že město připravuje několik projektů, které mají pomoci lépe třídit a omezovat tak vznik odpadů. „Ke správnému nastavení připravovaných akcí je třeba vědět, jak třídíme a co zůstává ve směsném odpadu, který míří na skládku,“ vysvětlil Karel Hošek.

Proto po vzoru jiných měst došlo k vysypání náhodně vybraných nádob na směsný komunální odpad ze sídlišť a tento materiál byl dotříděn. Z jednoho metráku odpadu určeného na skládku byla vytříděna více než polovina využitelného odpadu: 7 kg plastu, 8 kg skla, 2 kg papíru, 2 kg kovů a 37 kg gastro/bioodpadu.

„I díky tomuto průzkumu jsme si potvrdili, že je nutné ve městě přidat nádoby, a to především na gastro odpad. Pracujeme také na přípravě dalších projektů, které třídění našim obyvatelům více zpřístupní,“ uvedl místostarosta.

Připomněl, že město Šumperk ročně skládkuje přibližně 4 tisíce tun směsného komunálního odpadu, který by mohl obsahovat stovky tun materiálově využitelných odpadů.

Kvůli růstu cen pohonných hmot, mezd, poplatků za skládkování a celkově inflace došlo meziročně k nárůstu nákladů za svoz a likvidaci odpadů města Šumperka. „Jen pro srovnání, náklady za odpadové hospodářství za 1. čtvrtletí roku 2022 dosahovaly 4,4 milionů korun, v letošním roce však narostly až na 5,7 milionů korun,“ informoval Karel Hošek. 

Dotříďování odpadu ve sběrném dvoře

#sumperk  #odpad  #trideni  #tridimgastoVytvořeno 21.4.2023 13:19:25 | přečteno 1418x | singerova
load