Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Studentka šumperské průmyslovky je mistryní světa v PowerPointu

Beze jména.jpg

Šumperk a zároveň i Česká republika se může pochlubit novým přírůstkem do světových nej. Sedmnáctiletá studentka šumperské průmyslovky Lucie Dorňáková ve finále soutěže Microsoft Office Specialist (MOS), které se letos konalo ve Orlandu na Floridě, získala titul mistryně světa v programu PowerPoint.

IMG_1256.jpegNa mistrovství soutěže MOS dorazilo 177 účastníků ze 39 zemí světa. Dle podmínek soutěže se každoročně jedná o studenty ve věkovém rozmezí od 13 do 22 let, kteří poměřují své síly v programech společnosti Microsoft. Účastníci soutěží v šesti kategoriích, a to v programech Word, Excel a PowerPoint, každé ve verzi Office 2016 nebo Office 2019. Lucie Dorňáková si vybrala program PowerPoint Office 2019.

Lucie není v soutěži Office Arena žádným nováčkem. Loni se přihlásila do stejné soutěže v programu Excel. Po triumfu v České republice odletěla na mistrovství světa do Kalifornie. Zde skončila těsně pod stupni vítězů na 4. místě.

Umístění v loňském roce se pro Lucii stalo motivací pro další účast v soutěži. Jelikož nelze dvakrát soutěžit ve stejné kategorii, rozhodla se letos bojovat o vítězství v programu PowerPoint. „Koupila jsem si učebnici, ze které jsem se učila nazpaměť všechny funkce, které PowerPoint nabízí. Poté jsem si zadala náhodná témata a vytvářela prezentace, klidně i týden v kuse,“ popsala své přípravy Lucie.

Letošní ročník Microsoft Office Specialist měl jiná pravidla než předchozí ročníky. Mimo technický úkol a kreativní zadání museli soutěžící vyplnit i znalostní test o programu PowerPoint. Zároveň na všechny úkoly měli časový limit pouhých 100 minut. Účastníci si za účelem ušetření každé sekundy brali i vlastní klávesnice, na které jsou zvyklí. „Je to ohromný rozdíl, pro mě by byl například velký problém nemít postranní numerickou klávesnici. Celníci na letišti byli celkem zmatení, když viděli, že si vezu klávesnici bez zbytku počítače,“ dodává Lucie.

Úspěch šumperské studenty dokresluje i to, že se Lucie stala jedinou vítězkou neasijského původu. Zbylé první příčky obsadili výhradně soutěžící z Číny, Taiwanu a Japonska. Za první místo vítězka obdržela nový notebook Surface, trofej a finanční výhru ve výši 8 000 dolarů.

Titul mistryně světa v programu PowerPoint pro Lucii neznamená konec soutěžení. Pomalu se už připravuje na další mistrovství, které se uskuteční příští rok na konci července v Anaheimu v Kalifornii. Jelikož Excel a PowerPoint má již vítězka za sebou, pokusí se získat titul i pro textový program Word.

V přípravách Lucii pomohlo i členství ve Studentském a tréninkovém centru (STC), vzdělávacím institutu, prostřednictvím kterého Microsoft CZ&SK podporuje mladé talenty v oblasti informačních technologií. V STC se mohou členové účastnit webinářů, týmových projektů, teambuildingových akcí nebo například letních škol. Nanečisto si můžou vyzkoušet taky testy pro získání různých certifikátů z oblasti IT.  
011691361073.png
Vytvořeno 18.9.2023 13:30:20 | přečteno 2416x | singerova
load