Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Skauti budou na Točáku předávat Betlémské světlo

nativity scene 1893228 1920

Těsně před Štědrým dnem, ve středu 23. prosince, si zájemci budou moci přijít na šumperský Točák pro Betlémské světlo.

Na Točáku vyroste jako poznávací znamení stan, zájemci si mohou přijít v čase od 9.00 do 16.00 s vlastní lucerničkou, kdo ji nebude mít, nemusí věšet hlavu, dostane svíčku v zavařovací sklenici od skautů.

Při převzetí světla buďte prosím opatrní a snažte se dodržovat odstupy od ostatních lidí v případě, že se sejde více zájemců najednou. Na místě bude i dezinfekce.

Betlémské světlo má v České republice třicetiletou tradici. Poprvé jej distribuovali v roce 1990 brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla. Kurýři se vydali na cestu vlakem a s napětím vyhlíželi na každé zastávce, jestli tam na ně někdo čeká. Ohlasy po prvním ročníku přesvědčily organizátory, že tato akce má smysl. Z původních 7 vlaků letos světlo rozveze již 62 vlaků na celkem 765 nádraží.

Během tří desítek let se vystřídalo při rozvozu Betlémského světla několik skautských generací, které naplňovaly základní myšlenku této akce, že radost druhým lze udělat i bez drahých dárků.

25734269 325072124636743 5963310448949381709 o

A jak vznikla tradice šíření Betlémského světla? Legenda praví, že jeden mladý rytíř se zapřísahal, že pokud se vrátí domů z křížové výpravy do Palestiny, tak do svého rodného města Florencie přinese plamínek ohně z betlémské baziliky. Věřilo mu však pouze málo lidí, protože z křížových výprav se vrátil jen málokdo. Po třech letech, těsně před Vánocemi v roce 1099, dorazili otrhaní mladíci do Florencie, kde v jejich čele stál jeden se zapálenou svící s plamenem. Všichni přísahali, že plamínek pochází z Betléma a zmíněný rytíř jej nesl v dobrých i zlých dobách po poušti i po moři, aby splnil svůj slib. Svíci umístil v kostele, odkud si pak plamínek chodili zapalovat i další obyvatelé.


Vytvořeno 21.12.2020 7:30:26 | přečteno 1263x | singerova
load