Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Sbírka, kterou zorganizovalo divadlo, rok pomáhá Elišce

Eliška, pro kterou divadlo uspořádalo charitativní představení.

Zhruba před rokem a čtvrt se Divadlo Šumperk pokusilo o malý zázrak. Ten se i díky obětavosti hereckého souboru a především stovkám dárců podařil.

Vedení divadla zorganizovalo sbírku pro tehdy tříletou Elišku. Dívka je nejmladší členkou pětičlenné rodiny ze Šumperku, má ještě dva sourozence Kateřinu a Tomáše. Hned po narození měla zdravotní komplikace a z tohoto důvodu je sledována na odborných pracovištích hematologie, neurochirurgie, neurologie a genetiky. Zhruba do čtvrtého až pátého měsíce se vyvíjela dobře, poté se její psychomotorický vývoj začal zpomalovat.

Od osmého měsíce potřebuje Eliška pravidelnou rehabilitaci - cvičení Vojtovou metodou, Bobath koncept a třikrát až čtyřikrát do roka prochází komplexní rehabilitační metodou TheraSuit. Ta dívence pomáhá nejvíce a díky ní dělá Eliška velké pokroky. Tuto rehabilitaci však pojišťovny neproplácejí, proto na ni musí hledat rodina peníze ve svém rozpočtu. To však není jednoduché, protože jeden rehabilitační cyklus přijde na 25 tisíc korun a Eliška těchto sérií cvičení potřebuje tři až čtyři za rok.

Eliška, pro kterou divadlo uspořádalo charitativní představení.

Když divadlo odstartovalo sbírku, tříletá Eliška nedokázala bez pomoci chodit, sama se nenajedla ani nenapila. V důsledku poruchy psychomotorického vývoje byla totiž na úrovni desetiměsíčního dítěte.

„I přes všechna zdravotní negativa je Eliška stále se usmívající děvčátko a je pro nás společně s jejími staršími sourozenci zdrojem velké radosti,“ říkají rodiče Elišky.

O osudu rodiny se dozvěděl ředitel divadla Matěj Kašík, který se rozhodl uspořádat sbírku a charitativní představení. To také proběhlo 23. listopadu 2019. Po představení Vojnarky, předal Matěj Kašík rodině symbolický šek. Celkem vynesla sbírka společně s výtěžkem ze vstupného 142 438 korun. Tyto peníze pokryly náklady na rehabilitační cvičení metodou TheraSuit na dva roky.

Eliška, pro kterou divadlo uspořádalo charitativní představení.Nyní má Eliška za sebou více než rok cvičení, jaké dělá pokroky? „V listopadu 2019 začínala Eliška dělat první krůčky. Její chůze byla nestabilní, byla hodně nemotorná, padala. V oblasti hrubé motoriky za ten rok a čtvrt udělala hodně velký pokrok. Její chůze je mnohem stabilnější, bez cizí pomoci dokáže vstát. S dopomocí vyjde i schody. Je to pro nás velká výhra, protože Eliška začíná být samostatnější,“ popisuje maminka Elišky. Rehabilitace bude dál pokračovat, na letošní rok už má Eliška domluvené čtyři termíny na cvičení metodou TheraSuit v šumperské společnosti Pontis.

Eliška své dovednosti vylepšuje také ve speciální Mateřské škole v Třebízského ulici, kde se jí věnuje speciální pedagožka a logopedka. „Paní učitelky Elišku chválí, díky nim dálá další pokroky. Ještě před rokem byla dcera jen na kašovité stravě, protože nedokázala kousat. Dnes si ukousne z rohlíku nebo jablíčka, což je podle paní logopedky to úžasná příprava na to, aby mohla v budoucnu mluvit, protože kousáním jídla vlastně cvičí svaly v ústech,“ vysvětluje Eliščina maminka.

Velkým pomocníkem pro rodinu je také rehabilitační vozík, který rodiče mohli Elišce k Vánocům pořídit z darů. „Vozík je vyrobený na míru a je vhodný i do terénu. Jsme rádi že můžeme společně celá rodina vyrážet na výlety a do přírody,“ uzavřela maminka.

Více o tom, jak Eliška cvičí, se dozvíte zde.


Vytvořeno 27.2.2021 | přečteno 599x | singerova
load