S kvalitnější zimní údržbou mohou pomoci občané

Zimní údržba   iluistrační foto

Zlepšit zimní údržbu v Šumperku, zapojit do ní občany, zabránit škodám na zeleni a umožnit technice, aby se dostala všude tam, kam potřebuje. To je hlavní cíl města pro letošní zimní období.

Mezi největší úskalí zimní údržby patří špatně zaparkovaná auta, která stojí na místech vjezdu a výjezdu na chodník. Technika pak nemá šanci dostat se na chodník vůbec, nebo jen za cenu poškození zeleně. „Dalším problémem jsou přečnívající části zaparkovaných aut do prostoru chodníku. Technice nezbývá, než provést úklid jen tam, kde má průjezd volný. Proto prosíme řidiče, aby svá vozidla zaparkovali v zimě tak, aby byly chodníky průjezdné v celé šíři,“ zdůraznil Petr Polách, vedoucí společnosti Recovera Technický servis, jež má na starost zimní údržbu chodníků a místních komunikací.

Potvrdil, že tam, kde to bude potřeba, bude k odhrnování sněhu využívána užší technika, případně frézy na ruční pohon. „Pravidelně investujeme do modernizace vozů a strojů určených pro zimní údržbu. Za posledních pět let jsme takto investovali čtrnáct milionů korun,“ sdělil Petr Polách. Doplnil, že i v letošním roce bude využíván kamerový systém na přední a zadní části vozidla provádějícího zimní údržbu. Tento monitoring by měl pomoci s řešením možných problémů.

K hladšímu průběhu zimní údržby přispívá rovněž oddělení komunálních služeb, které v problémových místech zajišťuje například vhodnější umístění odpadových nádob mimo chodníky nebo rozšíření prostoru pomocí dodláždění.

„Prosíme obyvatele, aby byli ohleduplní a tolerantní. Když ve městě začne mrznout nebo sněžit, nemůžeme být v jednu chvíli všude. Samozřejmě se vždy snažíme město uklidit co nejrychleji, a to v souladu s plánem zimní údržby,“ dodal vedoucí společnosti Recovera Technický servis.

Mapu zimní údržby najdou zájemci na webových stránkách města zde

V mapě se nachází nejen zobrazení pořadí úklidu jednotlivých komunikací, ale také doba, za niž by měly být chodníky uklizené od chvíle, kdy začne padat sníh. Jsou zde také vyznačeny chodníky a komunikace, které do údržby spadají. Jde především o ty páteřní a nejvíce využívané. Z ekonomických důvodů je v ulici udržován vždy jen chodník po jedné straně. Lidé mohou přímo z mapy posílat podněty k zimní údržbě.

Zimní údržba v Evaldově ulici

Vytvořeno 21.11.2022 12:42:28 | přečteno 1189x | singerova