Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Rybova mše v Šumperku letos bude

Rybovka3   foto Soňa Singerová

Šumperští nadšenci v čele s organizátorem oblíbených Klášterních hudebních slavností a cyklu koncertů Klasika Viva Romanem Janků se pustili do přípravy provedení slavné České mše vánoční Jana Jakuba Ryby.

„Zveme zpěváky a hudebníky do Šumperského vánočního sboru, který vzniká jednou ročně právě u příležitosti provedení Rybovy mše,“ uvedl Roman Janků, který se ujal dirigentské taktovky vznikajícího tělesa.

Koncertu, který je plánován na Boží hod vánoční, tedy 25. prosince od 16.30 hodin, budou předcházet zkoušky. První zkouška pro orchestr a sbor se koná v neděli 21. listopadu od 15.00 hodin, další je pevně stanovena na neděli 19. prosince v 10.00. Koncert i zkoušky se konají v klášterním kostele v Šumperku.

„Generální zkouška se uskuteční v den koncertu v 15.00. Další potřebné zkoušky budeme řešit operativně. Zveme všechny zpěváky, kteří mají zkušenosti se zpíváním ve sboru, aby se k nám přidali, přivítáme i hudebníky,“ zve do řad Šumperského vánočního sboru Roman Janků.

Tradici vánočního provedení Rybovy mše v Šumperku založil tehdejší dirigent Scholy od sv. Jana Křtitele v Šumperku, dětský lékař Vít Rozehnal v roce 2004. Základ vánočního sboru tvořili jeho zpěváci, k nim se přidali bývalí členové místního špičkového dětského sboru Motýli Šumperk, učitelé hudební výchovy a další zkušení zpěváci. Mezi nimi byl například i tehdejší starosta Zdeněk Brož. Těleso Českou mší vánoční potěšilo nejen šumperské publikum, ale i okolí, koncertovalo také ve Vídni, Bruselu, Bad Hersfeldu či v Prievidzi.

Po dvouleté pauze způsobené koronavirem, předává dirigentskou taktovku Vít Rozehnal, kterému zdravotní důvody nedovolí další působení ve vedení tělesa, Romanu Janků: „Chceme navázat na tradici vánočního provedení Rybovy České mše vánoční v Šumperku, případně i v okolí. Těším se na viděnou se všemi zpěváky i hudebníky.“

Obnovení tradice Rybovi mše v Šumperku uvítalo i město. „Mše Jana Jakuba Ryby patřila patnáct let ke koloritu šumperských Vánoc. Vždy jsem se na ni moc těšila. Proto jsem se nedokázala smířit s tím, že se už nikdy nesejde Vánoční sbor. Proto jsem oslovila Romana Janků, zda by se o návrat mše nepokusil,“ uvedla místostarosta Marta Novotná.

Zpěváci a hudebníci se mohou hlásit již nyní na e-mail: rybovka21@seznam.cz, pořadatelé uvítají informace o tom, do jakého hlasu se ve smíšeném sboru zařadí, případně na jaký nástroj hrají.

Malé připomenutí časů minulých je zde.

Rybovka2   foto Soňa Singerová


Vytvořeno 3.11.2021 15:59:39 | přečteno 849x | singerova
load