Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

„Řidičáky“ propadlé za nouzového stavu lze používat

driver 3978839 1920

S velkým náporem žadatelů o výměnu řidičského průkazu se v současnosti potýkají zaměstnanci šumperského městského úřadu. Přicházejí nejen ti, kterým již „řidičák“ propadl, ale i majitelé průkazů, jejichž platnost vyprší až za tři měsíce. Právě ty úředníci prosí, aby s výměnou posečkali do doby, než skončí nouzový stav. Během něj navíc mohou lidé jezdit i s řidičským průkazem propadlým po 5. říjnu.

Vyřídit si nový doklad, ale i další záležitosti mohou lidé v současnosti, vzhledem k prodlouženému nouzovému stavu, pouze dva dny v týdnu v omezených úředních hodinách. Ty jsou v pondělí a ve středu vždy od 8 do 11 hodin a od 13 do 15 hodin. Právě v případě řidičských průkazů je tak v tyto dny v úřadovně v Rooseveltově ulici velký „nával“.

„Vůbec nás samozřejmě netěší, že lidé musejí čekat, ale bohužel to nejsme schopni ovlivnit. Navíc jsme v době nouzového stavu i personálně omezeni,“ říká vedoucí registru řidičů Olga Boucká.

Na vyřízení nového dokladu musí pracovnice ověřit totožnost žadatele, vyfotit ho a vytisknout žádost. Žadatel na vyřícení dokladu potřebuje stávající řidičský průkaz, občanský průkaz nebo pas. „Žádost o řidičský průkaz je nutné vyřídit osobně. Pouze při vyzvednutí již hotového průkazu je možné ho předat tomu, kdo předloží ověřenou plnou moc držitele řidičského průkazu,“ zdůraznila vedoucí registru řidičů.

Důležitou informací je, že lidem, jimž v době nouzového stavu skončila nebo končí platnost řidičského oprávnění nebo průkazu profesní způsobilosti řidiče, potřebného pro výkon povolání, mohou dál jezdit. Na průkazy prošlé po 5. říjnu se pohlíží jako na platné a za jejich využívání nehrozí žádné pokuty.

Opatření se zatím vztahuje na období nouzového stavu od 5. října do 12. prosince, a platí pouze v rámci České republiky – pro cestu do zahraničí je nutné mít řidičský či profesní průkaz platný. Ministerstvo dopravy nyní jedná s Evropskou komisí o tom, že by se platnost všech „řidičáků“ propadlých během nouzového stavu automaticky prodloužila až do 31. března 2021. Lidé by tak nemuseli na úřad pro nový průkaz ihned po ukončení nouzového stavu, ale na jeho vyřízení by měli delší dobu.

 road 231917 1920

Nejčastější otázky a odpovědi:

* Jak dlouhá je platnost mého řidičského průkazu?

Standardní doba platnosti řidičského průkazu je deset let. Na pět let jsou vydávány řidičské průkazy pro skupiny C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E a D+E. O výměnu je potřeba zažádat minimálně dvacet dní před vypršením platnosti, nejdříve pak tři měsíce před koncem jeho platnosti. Pokud je žádost podána dříve, je nutné uhradit správní poplatek dvě stě korun.

 * Kde si mohu „řidičák“ vyměnit?

Výměnu řidičského průkazu je možné provést na jakémkoliv pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

 * Co si vzít na výměnu řidičského průkazu?

Platný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas) a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra.

* Kolik stojí výměna řidičského průkazu a kdy bude hotový?

Nový řidičský průkaz je vydán do dvaceti dnů od podání žádosti. Standardní výměna řidičského průkazu do zmíněných dvaceti dnů je osvobozena od poplatku. Pokud ale na vydání spěcháte, tak si za sedm set korun můžete zaplatit zrychlené vydání, které trvá do pěti pracovních dnů. V případě, že chcete nechat na řidičský průkaz zapsat nové skutečnosti, například změnu příjmení po svatbě, přijde vás to na dvě stě korun. Tento poplatek zaplatíte i tehdy, pokud řidičák poškodíte, ztratíte nebo vám bude ukraden.


Vytvořeno 24.11.2020 7:30:55 | přečteno 1542x | singerova
load