Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Projekt Třídím gastro: 90 tun odpadu skončilo v „bioplynce“

gastro   popelnice

Pilotní projekt „Třídím gastro“ se setkává se stále větším zájmem veřejnosti. Svědčí o tom rostoucí naplněnost nádob i stále větší množství této komodity, které se odváží k dalšímu využití do bioplynové stanice v Rapotíně. „Děkuji občanům, že vzorně třídí,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl, do jehož gesce patří odpadové hospodářství.

V červenci v Šumperku opět přibyly další nádoby na třídění zbytků z kuchyně, v současné době je jich ve městě rozmístěno již osm desítek. „Do dvou až tří let by měli mít všichni občané nádoby na třídění v docházkové vzdálenosti. Počítáme, že v Šumperku budou zhruba tři stovky hnědých popelnic,“ prozradil další plány města Jakub Jirgl.

Pilotní projekt „Třídím gastro“ odstartoval loni v květnu. Do jeho přípravy se pustili místostarosta Jakub Jirgl s odborem životního prostředí a vedením EFG Rapotín BPS na podzim 2020.

Šumperk se stal prvním městem v Česku, které začalo celoplošně tuto komoditu třídit. V první fázi byly rozestavěny čtyři desítky nádob, o které se lidé dobrovolně hlásili. „Cesta dobrovolnosti se potvrdila jako správný směr. Ve srovnání s ostatními městy, jež začala po vzoru Šumperka třídit gastro, máme největší naplněnost nádob, což je zhruba čtyřicet kilogramů. Například v Olomouci je to deset kilogramů,“ informoval místostarosta.

Za první rok od spuštění projektu doputovalo do rapotínské bioplynové stanice asi devadesát tun odpadu, který by jinak skončil na skládce. Toto množství představuje asi tři sta padesát tisíc nesnědených jídel, z nichž lze vyrobit takové množství BioCNG, které vystačí na ujetí téměř sta tisíc kilometrů.

Gastroodpad tvoří podle průzkumů až třetinu obsahu černých popelnic na směsný odpad a zároveň patří k nejtěžším složkám. Čím více se tuto komoditu podaří z popelnic se směsným komunálním odpadem vytřídit, tím méně zaplatí město za jeho svoz a ukládání na skládku. Díky třídění se tak zmírní dopad zvyšujících se cen za skládkování vyplývající z odpadového zákona.

„Smyslem třídění gastra je především smysluplné využití této komodity, jež se zpracovává jako obnovitelný zdroj v lokálních bioplynových stanicích. Tento projekt by zároveň mohl vést k tomu, že lidé najdou cestu k omezení plýtvání potravinami a zamyslí se, proč a jak vůbec vzniká odpad,“ sdělil Jakub Jirgl.

Podle vzoru města Šumperka v současné době již třídí třináct dalších měst či obcí a od září jich přibude dalších pět. Vedení EFG Rapotín BPS potvrdilo, že na základě publikování dobré praxe v Šumperku se jim hlásí další města, která mají o třídění gastra zájem.

 Ondřej Černý, ředitel divize EFG Logistics (vlevo) a místostarosta Jakub Jirgl na bioplynové stanici

Gastroodpad je odpad vznikající při přípravě pokrmů v domácnostech:

* potraviny tepelně upravené i neupravené, s prošlou lhůtou použitelnosti (lidé je mohou do nádob vhazovat v původním obalu s výjimkou skla)

* zbytky ovoce a zeleniny, spadané ovoce

* syrové i tepelně zpracované maso, rybí a drůbeží kosti

→ zbytky nedojedených jídel

pečivo, cukrovinky

mléčné výrobky

 

Jak třídit gastroodpad:

vložit do uzavíratelná nádoby (miska nebo kbelík), do ní igelitový sáček a můžete plnit gastoodpadem

 po naplnění sáček uzavřít, aby neunikal obsah a odnést do nejbližší popelnice na gastroodpad

→ seznam sběrných míst je zde

Vytvořeno 27.7.2022 16:57:35 | přečteno 2282x | singerova
load