Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Prohlášení Zastupitelstva města Šumperka k napadení Ukrajiny

Ukrajinská vlajka na šumperské radnici

Starosta města Tomáš Spurný předložil všem zastupitelům prohlášení, týkající se válečného konfliktu na Ukrajině. Toto prohlášení bylo zastupiteli téměř jednomyslně podpořeno.

Prohlášení Zastupitelstva města Šumperka v plném znění:

Dne 24. února 2022 napadla vojska Ruské federativní republiky na přímý rozkaz prezidenta Vladimíra Putina sousední demokratickou zemi Ukrajinu. V odpoledních hodinách stejného data již na obou stranách umírali vojáci a na Ukrajině i civilisté v nesmyslném boji, který nemůže přinést nic jiného než bolest, žal, slzy, statisíce uprchlíků a škody ve stovkách miliard. Členové Zastupitelstva města Šumperka považují tento čin za barbarskou agresi, při které jsou bombardována a ostřelována ukrajinská města včetně civilních čtvrtí, ve kterých jsou vražděni naprosto nevinní lidé. Nikdy bychom nevěřili, že se v dnešní Evropě něco takového může stát

Považujeme za strašné, neuvěřitelné a odsouzeníhodné, že díky ruské agresi:

1. Nevinní lidé na Ukrajině jsou vražděni vojsky ruské (dříve Rudé) armády, ve které mnozí jejich dědové a pradědové bojovali proti fašismu.

2. Nevinní lidé na Ukrajině musí díky ruskému bombardování opouštět svá obydlí, tráví noci v metru a prchají do zahraničí.

3. Nevinní lidé ukrajinské národnosti, kteří žijí v České republice, musí jet položit životy za svou zemi a opustit své rodiny a existence, které budovali v jiných zemích.

4. Je možné rozpoutat válečný konflikt a napadnout sousední stát bez závažného důvodu, pouze z touhy po šíření vlastní ideologie a nacionalizmu, s touhou po územním zisku a zvýšení osobní popularity ve vlastní zemi. Zvláště, když jsme v Evropě podobnou zkušenost jako národ v historicky nedávné době zažili.

Jako zastupitelé města nemáme reálnou možnost postavit se proti ruské agresi proti Ukrajině. Jediné, co můžeme v Šumperku udělat, je nabídnout pomoc nevinným lidem z Ukrajiny postiženým válkou, a na takovou alternativu se rychle připravujeme. Obracíme se však na naše celostátní zastupitelské orgány, Poslaneckou sněmovnu a Senát a také na naši vládu, aby podnikla veškeré možné kroky k zastavení této bezprecedentní agrese ve spolupráci s demokratickými zeměmi a našimi spojenci z Evropy i celého světa.Vytvořeno 25.2.2022 14:21:24 | přečteno 1635x | singerova
load