Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Přehledně: Platná covidová pravidla

Samotest na covid   ilustrační foto

Od pondělí 17. ledna se mění některá protiepidemická opatření, kterými se vláda snaží bojovat proti šíření nemoci covid-19. Změny souvisí hlavně s očekávaným rychlým šířením nakažlivější varianty koronaviru omikron.

Zaměstnanci povinně na test

Všichni pracovníci se budou muset od pondělí 17. ledna 2022 dvakrát týdně testovat antigenními samotesty. Po pozitivním výsledku bude následovat pětidenní karanténa a další PCR test už testovaní podstupovat nemusí. Pokud ho na vlastní žádost absolvují, negativní výsledek jim karanténu může ukončit i dříve. Pozitivní samotesty zaměstnanců budou firmy hlásit přes web Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Neočkovaní zdravotníci a pracovníci v sociálních službách se budou od pondělí 17. ledna 2022 testovat jednou týdně profesionálně odebraným antigenním testem, případně dvakrát týdně samotestem jako ostatní zaměstnanci.

Testování ve školách jednou týdně

Školy budou od pondělí 17. ledna 2022 testovat žáky a zaměstnance jen jednou týdně. Od vánočních svátků se ve školách testovalo dvakrát týdně. Záchyt antigenním testem má být potvrzován přesnějšími PCR testy. Stejná pravidla mají platit i pro lyžařské kurzy.

Zaměstnanci mateřských, vyšších odborných škol či vysokých škol se budou stejně jako většina ostatních zaměstnanců testovat dvakrát týdně. Vysokoškoláků ve zkouškovém období se povinné testování netýká.

Zdravotníci a pečovatelé do práce i s covidem

Pracovní karanténa, během níž mohou lidé chodit do práce i s pozitivním antigenním testem na koronavirus, se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Podle ministra Válka by mělo jít o výjimečné případy.

Pět PCR testů bezplatně za měsíc

Lidé s dokončenou vakcinací budou mít od pondělí 17. ledna nárok na úhradu až pěti PCR testů na koronavirus za kalendářní měsíc ze zdravotního pojištění. Dosud měli nárok jen na dva testy měsíčně. Neočkovaní lidé nad 18 let nadále nemají na úhradu ze zdravotního pojištění nárok a za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun. Pro rozočkované, osoby s kontraindikacemi a děti dál zůstává také pět testů měsíčně.

Podrobné informace najdete na: www.krajpomaha.cz/
Vytvořeno 17.1.2022 9:46:42 | přečteno 1574x | singerova
load