Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Poslední kapitola Miroslava Kubíčka se uzavřela

Odešel šumperský básník Miroslav Kubíček

Dny sluncí, Láskoviny, Bloudivá blízkost, Přízeň přírody… Těm, kterým je blízký svět poezie, se při vyřčení těchto názvů okamžitě vybaví jméno Miroslava Kubíčka, hravého básníka a poetického pohádkáře. Svá díla už bude tvořit na věčnosti, jeho poslední kapitola života se uzavřela v sobotu 12. června.

Miroslav Kubíček býval označován jako básník Jeseníků, a to z toho důvodu, že uměl naslouchat zdejší krajině jako málokdo. To potvrzuje také jeho sbírka Přízeň přírody, která vyšla k jeho osmdesátým narozeninám v roce 2013. V tomto roce mu byla udělena Cena za přínos pro město za celoživotní literární práci, kterou zviditelnil celou oblast Šumperska a Jesenicka. Ve svých básních se často vracel i na svou rodnou Vysočinu.

Narodil se 1. října 1934 v Dolním Městě u Světlé nad Sázavou. Ve své rodné obci na Vysočině žil do dvanácti let, poté se s rodiči přestěhoval na Jesenicko. Obě krajiny Miroslava Kubíčka ovlivňovaly v průběhu celé jeho tvorby.

Maturoval na jesenickém gymnáziu a poté studoval na Fakultě společenských věd UP Olomouc obor český jazyk a literatura. Od roku 1960 učil na Střední zemědělské technické škole v Šumperku.

V roce 1963 mu vyšel debut Dny sluncí. Přispíval do časopisů Červený květ, Plamen, Host do domu aj. a kriticky se vyjadřoval k politickému. To mělo po roce 1970 za následek ztrátu zaměstnání, zákaz publikování a během normalizace byl veden jako osoba nepřátelská komunistickému režimu.Miroslav Kubíček získal za rok 2013 Cenu města v kategorii přínos městu

Po roce 1989 se opět mohl věnovat pedagogické činnosti a stal se ředitelem Střední zdravotnické školy v Šumperku. V důchodu vypomáhal jako kantor na Střední odborné škole v Šumperku a také na Střední škole sociální péče a služeb v Zábřehu.

Do literatury se Miroslav Kubíček vrátil až v roce 1992. Punc jeho jména nesla díla Jesenické pohádky a pověsti (1992), Pohádkové Jeseníky: Verše pro všechny děti (1993), Hornohanácké pohádky a pověsti (1997), Průzračnost (básně 1998), Láskoviny (básně, 2000), Vyznání městu a krajině (esej, 2001), Bloudivá blízkost (básně, 2002), Volba volnosti (básně, 2003), Rod roku (básně, 2005), Sladké hořkosti, hořké sladkosti (básně, 2009), Pradědovy pohádky (2009), Hlučná hlína (básně, 2010), Toulavou touhou (básně, 2011), Ještě (básně, 2012), Přízeň přírody (básně, 2014).

Miroslav Kubíček odešel tiše, bylo mu 86 let. Nikdy nezapomeneme.


Vytvořeno 16.6.2021 8:49:57 | přečteno 1221x | singerova
load