Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Otevřený dopis ministru vnitra Vítu Rakušanovi

Snímek1

Starosta Šumperka Miroslav Adámek napsal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis.  Nelíbí se mu mimo jiné to, že Česká pošta nijak nekomunikovala rušení svých poboček se zástupci měst a obcí.

Vážený pane ministře,

nepatřím mezi notorické stěžovatele a kritiky "za každou cenu", ale tentokrát se musím ozvat. Důrazně se ohrazuji proti aktuálním manažerským rozhodnutím vedení České pošty, která jakožto státní podnik spadá plně do Vaší kompetence.

Není možné, abyste dlouhodobá selhávání Vámi zvolených manažerů České pošty vyřešil tak, že nakonec zrušíte stovky poboček a propustíte tisíce zaměstnanců. A pokud si opravdu myslíte, pane ministře, že právě toto je cesta z krize České pošty, pak je naprosto nepřípustné, abyste takové kroky nekomunikovali se zástupci obcí a měst. 

V Šumperku, kde hájím zájmy místních občanů jako starosta a senátor, jste nechal zrušit hned tři pobočky ze čtyř. V okresním městě s velkou spádovou oblastí nám zbyla jediná. Nikdo z České pošty nebo ministerstva vnitra o tom vedení města Šumperka dopředu neinformoval. Nikdo s námi nekonzultoval dopad takového zásahu do dostupnosti základních služeb pro naše obyvatele. 

Uvědomte si, prosím, že patříme mezi hospodářsky a sociálně vyloučené lokality. Dalším snižováním dostupnosti základních služeb jen prohlubujete problém, který se zde snažíme ze všech sil řešit.

Vzniklou situaci vnímám jako Vaše profesní selhání!

Považuji za zcela nepřípustné, že jste se zástupci vedení měst nekonzultovali tak rozsáhlé rušení poboček. Už kvůli tomu, že Česká pošta nabízí municipalitám režim Pošta Partner. Proč nám nebyla dána možnost kontinuálně navázat na činnost poboček, o kterých víme, že je vhodné a udržitelné je zachovat? V Šumperku se jedná například o pobočku v Temenici, kterou Vy zrušíte a my se ji budeme snažit později obnovit v režimu Pošta Partner? Dává Vám takový postup logiku a smysl? 

Dává Vám smysl, že pobočka na Jesenické ulici v Šumperku byla nedávno Českou poštou zrekonstruovaná za peníze daňových poplatníků a teď ji rušíte?

Navíc se na mě začali obracet zoufalí hendikepovaní spoluobčané, jimž hodláte zrušit právě ty pobočky ve městě, které nabízí bezbariérové služby. Naopak jediná zbylá pošta, kterou v Šumperku zachováte, bezbariérová není. Pokud se ji budete snažit tělesně znevýhodněným občanům zpřístupnit, o což Vás důrazně žádám, čeká Českou poštu další náročná a finančně nákladná investice.

Už na podzim loňského roku jsme v Senátu situaci kolem České pošty projednávali, a dokonce jsme přijali usnesení, aby se vláda ČR kritické situace ve státním podniku věnovala. A tohle je výsledek...

Pane ministře, sám vím nejlépe, že ne každý problém jde vyřešit mávnutím kouzelného proutku. A také vím, že my politici často musíme dělat nepříjemná rozhodnutí nebo kompromisy, ze kterých nejsme nadšení. Proto málokdy sahám k otevřené kritice práce jiných činitelů. Vaše současné kroky však překročily mé meze, proto nemohu mlčet a musím se proti Vašim rozhodnutím při správě České pošty ostře ohradit. Nejenže jde o řadu špatných, nelogických rozhodnutí, ale vzniklou situaci vnímám i jako „políček“ samosprávám, kterou bych od Vás, coby předsedy hnutí s názvem Starostové a nezávislí,  nečekal. Naopak jsem měl za to, že budete nápomocný v hledání kvalitních řešení, že budete hájit zájmy měst a obcí a že takto důležité kroky budete komunikovat se starosty postižených lokalit.


Mgr. Miroslav Adámek

starosta města Šumperka


Vytvořeno 3.4.2023 11:38:43 | přečteno 3289x | singerova
load