Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Od května lidé mohou třídit gastroodpad

Logo   odpadové hospodářství Šumperk

V pondělí 3. května startuje v Šumperku pilotní testovací projekt, díky kterému budou moci občané třídit další komoditu – gastroodpad, tedy zbytky z kuchyně.


„Jde o další krok, díky němuž můžeme z nádob na směsný odpad vytřídit až jednu třetinu obsahu. Na skládku tak nebude vyvážena složka, která má smysluplné využití,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl, který potvrdil, že Šumperk je první město v republice, které se do třídění gastroodpadu pouští.

Jak mají lidé při třídění postupovat? Gastroodpad mohou vkládat nejlépe do sáčku, který pevně zavážou tak, aby z něj, pokud možno, neunikal obsah. Tento sáček umístí do hnědé nádoby s označením GASTROODPAD, kterou najdou ve svém okolí (viz leták – lokality sběru). Nádoby, které jsou opatřeny víkem s těsněním, budou vyváženy vždy v pondělí mezi 8. a 11. hodinou. Společnost Energy financial group (EFG) a její bioplynová stanice EFG Rapotín BPS, kam bioodpad poputuje k dalšímu zpracování, naloží celou nádobu a vždy ji vymění za čistou. V bioplynové stanici se bude tento dosud nevyužívaný odpad zpracovávat na zelenou elektřinu, teplo a biometan
„Již nyní pracujeme na tom, aby si lidé mohli koupit domácí malou nádobu s víkem na gastroodpad v informačním centru na Hlavní třídě. Doufám, že se v rámci rozvolňování centrum brzy otevře,“ informoval místostarosta Jirgl, který prozradil, že do tříděn gastroodpadu se pustí i zaměstnanci městského úřadu
Co do gastroodpadu patří nebo naopak nepatří najdete v přiloženém letáku. Jsou zde i kontakty, kam lze hlásit, že nádoba je přeplněná nebo že je kolem ní nepořádek. 

Leták propagující třídění gastroodpadu1Leták propagující třídění gastroodpadu2


Vytvořeno 30.4.2021 9:20:05 | přečteno 1005x | singerova
load