Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

O Dušičkách budou hřbitovy otevřeny déle

hands 1926414 1280

Přelom října a listopadu je ve znamení svátku Všech svatých neboli Dušiček. Je to čas, kdy lidé navštěvují místa odpočinutí svých blízkých a rozsvěcují svíčky. Šumperský hřbitov proto bude od pondělí 26. října do pondělí 2. listopadu přístupný v delším časovém rozmezí.

 Otevřený bude denně od 7:00 do 20:00. Ve zmíněných dnech navíc bude na přilehlá parkoviště u hřbitova a krematoria častěji zajíždět hlídka městské policie. Hlídkovou činnost na hřbitovech a v jejich okolí posílí rovněž státní policie. Svou pozornost zaměří nejen na dodržování veřejného pořádku, ale především na zloděje a vandaly, kteří se v okolí mohou pohybovat.

„Žádáme všechny návštěvníky hřbitovů, aby věnovali pozornost řádnému zabezpečení svých vozidel, aby zkontrolovali jejich uzamčení a nenechali na viditelných místech odložené žádné cenné věci, jež by se mohly stát lákadlem pro zloděje. Při návštěvě hřbitova je třeba také zvýšenou pozornost věnovat svým věcem a nenechávat například kabelku položenou na náhrobku,“ upozornila tisková mluvčí krajského policejního ředitelství Jiřina Vybíhalová.

autumn 3853469 1280

Pokud lidé nemohou rodinný hrob například z důvodu karantény navštívit, mohou si objednat jeho úklid či květinovou výzdobu například u místní firmy Údržba zeleně a parků s.r.o., případně u květinářství, které má sídlo u krematoria. „Už jsme několik podobných zakázek měli, jsme schopni zajistit vše kromě kamenických prací. Stačí když nám zájemce zavolá, sdělí jméno na náhrobku a část hřbitova, kde se hrob vyskytuje,“ uvedla jednatelka firmy Údržba zeleně a parků s.r.o. Marie Navrátilová.

Svátek dušiček měl svou obdobu v hluboké historii předkřesťanských dob. Naši předci věřili, že právě kolem 1. listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se před zlými duchy ochránit světlem z lampiček. Dávno před dnes známou halloweenskou dýní používali naši předkové k vyřezání svítilen cukrovou nebo krmnou řepu. Nejrozšířenější tradicí u nás je ale 2. listopadu uctívání památky blízkých zesnulých přímo na hřbitovech, které se tou dobou plní množstvím svíček, nazdobených věnců či květin.

cemetery 1029807 1920


Vytvořeno 26.10.2020 12:07:01 | přečteno 711x | singerova
load