Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Na údržbu stromů půjde milion a čtvrt

Strom na dlaních

Řezy stromů, zmlazování, záchranné práce u starších stromů, péče o rozkvetlé louky a pravidelné seče – takový je program na letošní rok v oblasti veřejné zeleně ve městě. Jen na údržbu stromů je v letošním roce vyčleněno 1.250 000 korun.

„Nyní již probíhá běžný předjarní ořez keřů, u starších keřů a živých plotů provádíme zmlazení. V letošním roce plánujeme především výchovné řezy u mladých stromů a zdravotní a stabilizační zásahy u starších stromů,“ řekla Šárka Hofmannová, která má v oddělení komunálních služeb na starost zeleň.

Informovala, že většina dřevin prošla v minulých několika letech arboristickým zhodnocením. Z něj vyplývá doporučení provést řezy u 3200 stromů, u 1500 mladých stromů výchovné řezy a také 110 vazeb, jejichž účelem je stabilizovat korunu starších stromů.

Zelená koruna stromuZdůraznila, že město přistupuje k zeleni velmi citlivě a stav každého stromu posuzuje individuálně. „Pokud nelze o stavu stromu, respektive jeho stabilitě, rozhodnout na základě jeho vizuálního hodnocení, necháváme provést jeho přístrojové zhodnocení. V nejbližších dnech tak proběhne u pěti stromů v Šumperku tahová zkouška, která stanoví statické poměry stromu. Zjišťuje se stav a nosnost kořenového systému a kmene stromu. Tato zkouška stojí město tisíce korun,“ doplnila Šárka Hofmannová.

V další etapě proběhne vytipování hodnotných stromů pro akustický tomograf, účelem tohoto „vyšetření“ je zjištění rozsahu skrytých defektů v kmeni. Tuto zkoušku letos absolvuje 8 až 9 stromů, u kterých je podezření, že by mohly mít v sobě ukryt problém.

Obyvatelé i návštěvníci města se mohou opět těšit, že Šumperk opět rozkvete. „Další louky letos zakládat nebudeme, naši péči si vyžádají již ty loni založené. Rostliny se za rok rozrostly, případně letničky vysemenily, vykvetou dvouletky, takže pokvetou o to více. Velký efekt také dělají trávníkové plochy, které krásně kvetou, proto máme v úmyslu je ponechat o něco déle neposečené,“ uvedla Šárka Hofmannová.

Zároveň potvrdila, že veřejné osvětlení budou zdobit závěsné nádoby s rozkvetlými letničkami, na Točáku rozkvete okrasná pyramida. Novinkou je velikonoční výzdoba před radnicí a výsadba rozkvetlého záhonu v sousedství parkoviště u hřbitova.

Vysoké stromy v lese


Vytvořeno 9.4.2021 12:07:02 | přečteno 547x | singerova
load