Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město si připomene vznik Československa

Vlajka České republiky

Ve středu 26. října si město Šumperk připomene 104. výročí vzniku samostatného Československa. Proběhnou pietní setkání u pamětní desky vojáků pěšího pluku 13 v bývalých kasárnách, vzpomínkové shromáždění u památníku T. G. Masaryka a koncert Moravské filharmonie Olomouc.

Pmětní deska c´v areálu bývylých kasárenÚderem desáté dopolední položí vedení města kytice k pamětní desce, umístěné na fasádě někdejšího velitelství šumperských kasáren, dnešní budově společnosti Pontis, jež je věnována vojákům pěšího pluku 13. Tato šumperská posádka bojovala s německými jednotkami v bitvě u Moravské Chrastové po mnichovských událostech v roce 1938. Čtyři příslušníci pluku v boji padli, přesto bitvu československá strana vyhrála. Československá obec legionářská ze Šumperka a okolí připravila od 9 do 12 hodin výstavu dokumentů vážících se k pěšímu pluku 13 a propagaci tématu „Příprava občanů k obraně republiky“. Čestnou stráž u pamětní desky budou tvořit členové Aktivní zálohy Armády ČR.

Ve 14 hodin se uskuteční u příležitosti 104. výročí založení samostatného československého státuPamátník T  G  Masaryka u gymnázia vzpomínkové setkání u památníku T. G. Masaryka u knihovny v ulici 28. října. Čestnou stráž budou tvořit členové České obce sokolské a Junáku – českého skautu. O hudební doprovod se stejně jako při dopoledním setkání postará dechový orchestr ZUŠ Šumperk.

Oslavy vyvrcholí večerním slavnostním koncertem Moravské filharmonie Olomouc pod vedením dirigenta Zsolta Hamara se sólistou, houslistou Ivanem Ženatým. V programu koncertu, který začíná v 19 hodin ve velkém sálu domu kultury, zazní díla Jána Cikkera, Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Slavnostní večer pořádá město ve spolupráci s domem kultury a s podporou Olomouckého kraje. Vstupné na koncert je sto padesát korun.

Moravská filharmonie Olomouc
Vytvořeno 24.10.2022 15:49:56 | přečteno 1964x | singerova
load